;

orosz gáz;rezsivédelmi alap;

- Rezsivédelmi pénz

Másfél évvel ezelőtti megalapítása óta potom 3,6 ezer milliárdot költött el a kormány a „rezsivédelmi alapból” – közöltük a minap. Egy újabb fideszes pénzcsatorna, aminek az ember leginkább csak a fedelét látja. De nyugalom, a legszélesebb járatokat a sajátjaik előtt is titkolják. Csak a szokásos.

A 2021-es kampány alatt még azt hallgattuk, hogy Orbán és Putyin az előző, komcsi szutyoknál hány nagyságrenddel jobb gázvásárlási szerződést kötött, ami a rezsicsökkentett gázárakat függetlenítette a piacoktól. (Vö.: az olajárak megállítása a határon.) Aztán érkezett 2022, amikor először behúzták az újabb kétharmadot, majd az európai tőzsdék tíz-hússzorosukra ugrottak. Jött is a köhömböhöm: hogy a piacok nagyon elszálltak, de persze csakis a brüsszeli környezetvédelem és szankciós politika, no meg a lelketlen spekulánsok miatt, és még véletlenül sem azért, mert Putyin a tél előtt elzárta a neki nem tetsző tagállamok gázcsapjait. Végül is mindezek nyomán a lakosság átlag feletti tarifáit megtöbbszörözték, valamint bevezették a „rezsivédelmi alapot”, annak forrásául pedig az extraprofitadót. Az ügyet kézbe vevő Nagy Márton elő is adta, hogy ez utóbbi csak egyes ágazatok háborús extraprofitjának lefölözése. (Cserébe Michael O’Leary Ryanair-vezértől ajándékba megkapta a „Közgazdaságtan hülyéknek” című könyvet.)

Az az alapigazság viszont megint elsikkadt, hogy a pénz az orosz gázt vásárló és eladó MVM-be kellett. Míg ugyanis az állami cég a lakosságtól az átlagfogyasztás alatt köbméterenként változatlanul csak rezsicsökkentett, nettó mintegy 50 forintos tarifát kérhet, az oroszok az új, baráti, testvéri szerződés alapján is bevasalták rajtunk ennek tíz-hússzorosát. Hisz, mint lapunk kutatásaiból kiderült, a kormányzati handabanda ellenére orosz gáz­árunk az Orbán–Putyin-paktum szerint is a mocsadék nyugati tőzsdét követi.

Mindenesetre a megvágott magáncégektől – főképp a Moltól – „némi” költségvetési kiegészítéssel meg is indultak az ezermilliárdok az MVM felé. De aztán ez is nagyon összekutyulódott. Miközben a cég 2022-ben félezer milliárdos támogatás – pardon: szolgáltatásvásárlás – mellett is nyereséget ért el, azóta, a tőzsdék tizedelődése ellenére, háromszor ennyit kaptak. Ne feledjük: ez a pénz alapesetben Putyinnak, vagyis Ukrajna bombázására megy. (Igaz, az MVM 309 milliárdos osztalékelőleget is fizetett az államnak, de állítólag nem ebből.) Tehát már e kifizetések jogalapja is inog, de kérdés, hová tűnt még vagy másfél ezer milliárd. Nos, 222 további jogcímen, a távhőcégektől a börtönök dologi kiadásain, a titkosszolgálatok személyi költségein át Cserkútnak vagy épp a Hungaroringnek, egyéb felhalmozásra. Eddig 358 tételben, lényegében bármire. Így néz ki a NER-es rezsivédelem.

Egy olvasónk mindebből arra jutott, hogy bármit tesz az Orbán-kormány a gázzal, az mindenképp parasztvakítás, amin ők nyernek, a nép meg veszít. Én kissé tovább mennék: az összkép ugyanis már-már a sikkasztás vagy a hűtlen kezelés mintázatát idézi. Eurómilliárdos nagyságrendben.

Hozott anyagból