büfé;Ókovács Szilveszter;Magyar Állami Operaház;Carmina Burana;

- Miklósa Erika az Operaház-ügyről: Nem szakmai indok, hogy növelni kell a büfé bevételeit

A Kossuth-díjas operaénekes mellett az  művészeti vezető is bírálta Ókovács Szilveszter főigazgató döntését. Utóbbi szerint ha a büfé bevételei fontosak, lehetett volna két héttel korábban is szólni. 

„Végtelenül elszomorít a döntés, hogy a 70 perces Carmina Burana öt éve futó sikeres, telt házas, előadását »kettévágják« egy szünettel a Magyar Állami Operaházban egy főigazgatói utasításra” - jelentette ki az Index kérdésére Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje. 

Az előadás szoprán szólistája a kormányközeli portálnak azt mondta, nem szakmai indok, hogy növelni kell a büfé bevételét a szünetben. Nem a büfének van Operaháza - tette hozzá. Kijelentette, hogy ez méltatlan az alkotókkal, a közönséggel, valamint a Carmina Burana szellemiségével szemben is. „Bogányi Tibor karmestert-rendezőt tisztelem, fantasztikus előadást képzelt el, hozott létre, és tisztelem a döntését, hogy ilyen körülmények között nem vesz részt a produkcióban. Bízom benne, hogy a főigazgató visszavonja ezt az utasítását” - zárta nyilatkozatát.

Az előadás művészeti vezetője ugyancsak nyilatkozott a portálnak. Zászkaliczky Ágnes elmondta, a Carmina Burana nem opera, hanem szcenikus kantáta, ők csináltak belőle operát. „A zene és a látvány egymásra épülő elemekből, jelenetekből áll, dilettáns dolog közben behúzni a függönyt. Ha ez ennyire fontos, akkor azt két héttel korábban is meg tudtuk volna beszélni” - tette hozzá.

A Carmina Burana 14 alkalommal játsszák az Operaházban, Bogányi Tibor az ötödik előadásnál szakított az egyoldalú főigazgatói változtatás miatt. Maga a főigazgató, Ókovács Szilveszter  azt mondta, szomorúan veszi tudomásul a döntést, de egy operaházban ahol 1800 ember dolgozik együtt a kiírt előadások megvalósulásáért, még azt a helyzetet is meg kell oldani, ha a karmester éjjel mondja le a délelőtti produkciót. Ókovács Szilveszter hozzátette, ez szintén igaz a közönség élelemhez, italhoz jutására vagy éppen az énekkar „közreműködésidíj-emelésének” forrásproblémájára. Utóbbival a főigazgató  a sztrájkkészültségre célzott. Meg is oldjuk, de ez egy másik, nem individuális, hanem magasabb horizontú, intézményi szemlélet - tette hozzá. 

A portál megjegyzi, hogy a döntést követően az intézmény szerződést bontott a büfét üzemeltető Zsidai Csoporttal, így most minden ott elköltött forint az Operának jelent bevételt. 

A főigazgató egy személyeskedő bejegyzésben műbalhénak nevezte a történteket.