;

Európai Unió;rasszizmus;Orbán Viktor;

- Példa nélkül áll az Európai Unióban, amit Orbán Viktor tett, vagyis hogy egy kormányfő kiálljon egy rasszista kijelentést tevő személy mellett

Arra viszont rengeteg példa van, hogy egy politikusnak rasszista kijelentés miatt kellett távoznia hivatalából.

Mészöly Gézát, az Újpest vezetőedzőjét csütörtökön három hónapra eltiltotta a sportszakemberi tevékenységtől, mivel a DVTK elleni bajnoki meccset követően nigériai játékosával, Franklinnel kapcsolatban kijelentette, ő sem szeretett játszani „ilyen nagydarab feka” ellen. A magyar kormányfő az Instagtamon a Trollfoci posztja alatt így kommentelt: „Je suis Mészöly!”.

Nyugati, illetve közép-európai politikusoktól elképzelhetetlen lenne egy hasonló gesztus, a rasszizmust mélyen elítélik, s nagyon komoly következményei vannak minden rasszista megnyilvánulásnak. Az utóbbi hónapokban is több politikus kényszerült távozásra rasszista kijelentése miatt.

A belga Conner Rousseau, a szociáldemokrata Flamand Vooruit Párt vezetője novemberben volt kénytelen lemondani hivataláról, miután párttársai rasszista tűz alá vették a roma közösséggel kapcsolatos szeptemberi megjegyzései miatt. Még szeptemberben egy rendőrtisztnek a romákat „barna söpredéknek” nevezte. Később azt állította, hogy részeg volt, és bocsánatot kért. Ismételten ki kell hangsúlyozni, hogy a politikust saját felháborodott párttársai mondatták le.

Hans-Georg Maassen idén januárban lépett ki a német kereszténydemokrata CDU-ból, miután kizárási eljárást indítottak ellene. A CDU befolyásos politikusa volt, 2012-től 2018-ig a Szövetségi Alkotmányvédelmi hivatal élén állt. Indult a párt színeiben a 2021-es parlamenti választáson, de alulmaradt szociáldemokrata ellenfelével szemben. Maassen számos szélsőséges kijelentést tett, ám a CDU-ban különösen egy esszéje nyomán vált tarthatatlanná a helyzete. 2021 elején egy társszerzővel hosszú írást tett közzé „A posztnacionalizmus tündöklése és bukása” címmel Telosban, az alt-right mozgalom folyóiratában. Ebben megemlíti „a vagyon koncentrációját egy szűk elitben”, a küszöbön álló „családi kohéziók felbomlását”, a hagyományok megsemmisítését. Ily módon az emberek „névtelen, atomizált tömeggé” válnak, amelyet a "szocialista és globalista erők" irányíthatnak és manipulálhatnak.

Hans-Georg Maassen

Volker Weiss történész rámutatott, olyan állításokat fogalmazott meg, amely a XIX. században az antiszemiták diskurzusa volt. Matthias Quent, a jobboldali szélsőségek kutatója pedig hasonlóságot látott az írás és a szélsőjobboldali norvég tömeggyilkos, Anders Behring Breivik manifesztuma között. 2021. május 8-án a Hallo Meinung internetes platform közzétette Peter Weber vállalkozó interjúját Hans-Georg Maassennel a YouTube-on. Ebben a politikus a többi között azt mondta a klímaválsággal kapcsolatban, hogy Németország nem tudja megmenteni az egész világot. – Kétszer próbáltuk megmenteni a világot, és minden alkalommal rosszul sikerült" - mondta, egyenlőségjelet téve az éghajlatváltozás elleni küzdelem és az első és a második világháború között. Maassent emellett azzal is vádolták, hogy a Twitteren nyilvánvalóan antiszemita kijelentéseket tett.

Meglehetősen rövid idő, tíz nap után, tavaly júliusban volt kénytelen távozni Petteri Orpo konzervatív finn kormányfő kabinetjéből Vilhelm Junnila, a populista Finnek Pártja gazdasági minisztere. Mindössze két nappal azután, hogy épphogy túlélte a bizalmatlansági szavazást a parlamentben, bejelentette lemondását. Mindez azt követően, hogy napvilágra került egy 2019-es kijelentése. Ebben abortuszra szólított fel Afrikában a klímaválság leküzdése érdekében. – Finnországnak fel kell nőnie a felelősségéhez a klímaabortusz támogatásával – fogalmazott akkor egy parlamenti kérdésében Junnila. – Ez nagy előrelépés lenne az emberiség számára –  vélekedett.

A PES kongresszusán részt vevő Olaf Scholz német kancellár megerősítette, hogy a NATO-országok nem vállalnak közvetlen szerepet az orosz-ukrán háborúban.