;

oktatás;

Sok helyen csak a törvényben meghatározott minimumot kapták

- Az Orbán-kormány sem tudja, mennyi lett a tanárok átlagbére

Nem tudtak választ adni a kormányzat képviselői arra a kérdésre, a januári 32,2 százalékosnak mondott pedagógus-béremelés után mennyi jelenleg egy átlagos pedagógusfizetés Magyarországon – állította a Népszavának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, aki részt vett a béremelés egy részét biztosító uniós program feltételeit ellenőrző monitoring bizottság pénteki ülésén.

Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, hiába próbáltak részleteket megtudni a Belügyminisztérium államtitkárától, Rétvári Bencétől és Balatoni Katalin köznevelésért felelős helyettes államtitkártól, a nem tankerületi, vagyis egyházi, önkormányzati, alapítványi intézményekben lezajlott béremelésről nem rendelkeztek adatokkal.

A PDSZ ügyvivője szerint a helyettes államtitkár arra tett ígéretet, vizsgálni fogják, hogy az egyes fenntartóknál hogyan valósult meg a béremelés, és ahol nem megfelelő mértékben, ott korrigálni fognak. Nagy Erzsébet emlékeztetett: a hozzájuk érkezett visszajelzések szerint a nem tankerületi fenntartású intézmények nagy részében csak a törvényben meghatározott bérminimumokat kapták a pedagógusok. Az ülésen részt vett a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás is, aki arról számolt be lapunknak, kezdeményezték, hogy a nem pedagógus végzettségű, nevelést-oktatást segítő iskolai dolgozók is kapjanak béremelést, ennek fedezetéül a kormány a 2023-ban elmaradt pedagógus-béremelés összegét használja fel.

A KSH legfrissebb adatai szerint 2023-ban bruttó 860 374 forint volt a diplomás átlagkereset Magyarországon, a pedagógusok átlagfizetése pedig ennek 60,2 százalékát, 517 808 forintot tett ki. A kormány azt vállalta, hogy a pedagógus-átlagbér idén eléri a diplomásátlagbér 72 százalékát. A diplomások átlagkeresetének 2024-re előzetesen számított összege bruttó 936 513 forint, ezzel számolva a pedagógusok átlagbérének idén el kell érnie a bruttó 674 289 forintot.

Átvenné az államtól a budapesti Tamási Áron Általános Iskola és Gimnáziumot az alapítványi Gábor Dénes Egyetem, 2025-től tandíj bevezetését is tervezik – értesült a Népszava.