EU;orosz gáz;orosz olaj;

- Ömlik a pénz Oroszországba, a Putyin-rezsim négyszer annyit kap a gázért és az olajért, mint amekkora támogatást az EU Ukrajnának ad

A gyakorlatban is hajtsák végre az orosz olajra és gázra kivetett kereskedelmi korlátozásokat és szüntessék meg a kivételeket – idézi 290 civil szervezetnek az EU-hoz, illetve a G7-országokhoz címzett levelét a Levegő Munkacsoport.

 A két éve tartó ukrajnai háborút a Kreml nagyrészt a megtámadottak szövetségeseitől származó, milliárdos olaj-, és gázbevételei tették lehetővé. Ukrajna napokban megszavazott ötvenmilliárd eurós EU-támogatása az orosz olaj- és gázbevételek mindössze negyedére rúg. Ez aláássa a a Putyin-rezsim elleni brüsszeli erőfeszítéseket.

A civilek öt intézkedést sürgetnek. A kereskedőket és a szállítmányozókat átlátható és ellenőrizhető eljárásoknak alávetve, érvényesíteni és csökkenteni kell az orosz nyersolaj és olajtermékek árplafonját. Oroszország ne működtethesse tovább elavult, veszélyes, gyakorlatilag nem biztosított, nem elszámoltatható, törvénytelen vagy kétes megállapodásokkal, átláthatatlanul üzemelő „árnyékflottáját”. Az EU és a G7 ne engedélyezze orosz nyersanyagokból előállított, például indiai, török vagy Egyesült Arab Emírségek-beli gázolaj, benzin és kerozin importját.

Sürgetik a hajókon érkező orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatali és átrakodási tilalmát is. A kormányok, a helyhatóságok, a cégek és az állampolgárok érdemben csökkenthetnék olaj-, és gázfüggőségüket is – idézi a közlemény Lukács Andrást, a környezetvédő szervezet elnökét. Kiáll az épületek energiahatékonyságának javítása mellett, illetve szerinte el lehetne kerülni a kőolajalapú, főképp a műanyagból készülő termékek vásárlását is.

Az orosz olaj- és gázkivitel korlátozásának szigorítása elkerülhetetlen a béke, az olajdiktátorok zsarnokságának felszámolása, az energiafüggetlenség, az éghajlatvédelem és a demokrácia szempontjából is – hangsúlyozzák a civilek.

Van, aki mostanáig sem kapta vissza a pénzét, másvalakinek egy hónap múltán utalták, de az eltelt idő miatt csak 100 ezer forintos pluszköltséggel tudott volna újra jegyet foglalni ugyanarra az útra, szóval fogta magát, és eredetinek megfelelő áron vett jegyet egy nem fapados légitársaságnál.