A két éve tartó ukrajnai háborút a Kreml nagyrészt a megtámadottak szövetségeseitől származó, milliárdos olaj-, és gázbevételei tették lehetővé. Ukrajna napokban megszavazott ötvenmilliárd eurós EU-támogatása az orosz olaj- és gázbevételek mindössze negyedére rúg. Ez aláássa a a Putyin-rezsim elleni brüsszeli erőfeszítéseket.
A civilek öt intézkedést sürgetnek. A kereskedőket és a szállítmányozókat átlátható és ellenőrizhető eljárásoknak alávetve, érvényesíteni és csökkenteni kell az orosz nyersolaj és olajtermékek árplafonját. Oroszország ne működtethesse tovább elavult, veszélyes, gyakorlatilag nem biztosított, nem elszámoltatható, törvénytelen vagy kétes megállapodásokkal, átláthatatlanul üzemelő „árnyékflottáját”. Az EU és a G7 ne engedélyezze orosz nyersanyagokból előállított, például indiai, török vagy Egyesült Arab Emírségek-beli gázolaj, benzin és kerozin importját.
Orbán Viktor mindenben engedett, megvan az EU-s megállapodás Ukrajna 50 milliárd eurós támogatásárólMegállapodtak az Oroszország elleni 13. szankciós csomagról az uniós tagállamokSürgetik a hajókon érkező orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatali és átrakodási tilalmát is. A kormányok, a helyhatóságok, a cégek és az állampolgárok érdemben csökkenthetnék olaj-, és gázfüggőségüket is – idézi a közlemény Lukács Andrást, a környezetvédő szervezet elnökét. Kiáll az épületek energiahatékonyságának javítása mellett, illetve szerinte el lehetne kerülni a kőolajalapú, főképp a műanyagból készülő termékek vásárlását is.
Az orosz olaj- és gázkivitel korlátozásának szigorítása elkerülhetetlen a béke, az olajdiktátorok zsarnokságának felszámolása, az energiafüggetlenség, az éghajlatvédelem és a demokrácia szempontjából is – hangsúlyozzák a civilek.
Az oroszok nem engednek, Magyarországnak két év alatt több mint 500 milliárd forintos kárt okozott az Orbán-Putyin gázpaktum