romagyilkosságok;emléknap;Tatárszentgyörgy;

- Országos emléknapot szeretnének a roma áldozatoknak

Az emléknappá nyilvánítást több tucat roma és nem roma szervezet kezdeményezte.

Tizenöt évvel ezelőtt, 2009. február 23-án hajnalban rasszista sorozatgyilkosok felgyújtották Tatárszentgyörgyön egy roma család házát. A menekülő édesapát, Csorba Róbertet és ötéves kisfiát, Robikát hidegvérrel agyonlőtték. Kadét Ernő, a Roma Sajtóközpont vezetője lapunknak elmondta: jó esély van rá, hogy az Országgyűlés előbb vagy utóbb a Romák Elleni Terrortámadás országos emléknapjává fogja nyilvánítani február 23-át.

Az emléknappá nyilvánítást több tucat roma és nem roma szervezet kezdeményezte, az aHang felületén indított petíciójukhoz eddig közel háromezren csatlakoztak. A civilek felhívása hangsúlyozta, hogy a rasszista gyilkosok összesen hat magyar embert végeztek ki – Balogh Máriát, Csorba Róbertet, ifj Csorba Róbertet, Kóka Jenőt, Nagy Tiborné Illés Évát és Nagy Józsefet –, több tucatot sebesítettek meg. Magyarország második világháború utáni legsúlyosabb terrorcselekménye azonban feledésbe merült. Mintha meg se történt volna.

A ma tizenöt éves gyerekek túlnyomó részének fogalma sincs arról, hogy születésük idején százezrek éltek rettegésben, mert senki nem tudhatta, ki lesz éppen a következő áldozat. Vajon akkor is ez a cinkos hallgatás övezné a gyilkosságsorozatot, ha történetesen nem romák az áldozatok? – tette fel a kérdést a petíció. „Mi, magyar honpolgárok és szervezetek hisszük, hogy a legnagyobb tragédiák akkor válnak még súlyosabb veszteséggé, ha nem tanulunk belőlük” – írták.

A tragikus tatárszentgyörgyi évfordulón valamennyi áldozatról megemlékeznek. Kadét Ernő közlése szerint a petíció szervezői által megkeresett parlamenti pártok kedvezően fogadták az emléknapra vonatkozó kezdeményezést. A Roma Sajtóközpont beszámolt arról, hogy az önkormányzatok közül elsőként a józsefvárosi testület a minap hivatalos emléknappá nyilvánította február 23-át, az erzsébetvárosi önkormányzat pedig támogatja a petícióban leírt törekvést. Kadét Ernő jó jelnek tartja, hogy az ellenzéki és a kormánypárti képviselők mindkét kerületben egyöntetűen az ügy mellé álltak.

A kezdeményezők pénteken tucatnyi helyszínen szerveztek gyászünnepséget. Koszorúzást tartottak a fővárosi roma önkormányzat épületének falán elhelyezett emléktáblánál is. Az erzsébetvárosi önkormányzat, a Phiren Amenca Nemzetközi Hálózat és a VII. kerületben lévő Romano Kher (Cigány Ház) roma művelődési központ közösen emlékezett a romák elleni gyilkosságsorozat áldozataira. A helyszínen kiállítás nyílt Turay Balázs fotográfus képeiből, amelyek az ügy büntetőtárgyalásai során készültek.

Az ügy hatására azonnal 150-225 ezer szavazóval csökkent a teljes népességben a kormánypárt támogatottsága. Ez jelentős változás – nyilatkozta Pulai András, a Publicus Intézet vezetője.