Az Európai Tanács egyik, Ukrajna nemzeti kisebbségeivel kapcsolatos projektje keretében egy olyan, a nemzeti kisebbségek problémáival foglalkozó csoportot hoznak létre Kárpátalján, amelynek az a célja, hogy összefogja az állami hatóságok és a térség nemzetiségi közösségei képviselőinek erőfeszítéseit a kisebbségi jogok tiszteletben tartása és a sürgető problémák megoldása érdekében – közölte a Kiszo. Az ukrajnai magyar portál a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás Facebook oldalán megjelent közlemény alapján számolt be a kezdeményezésről.
A bizottság tagjait a megyei közigazgatás szakemberei és a régióban élő nemzeti kisebbségek képviselői alkotják majd, munkatervet dolgoznak ki a szükséges programok megvalósításához.
Nem ez az első ilyen jellegű kezdeményezés Ukrajnában a háború kitörése óta. A magyar portál szerint Ukrajna 5 régiójában – Vinnyicában, Volinyban, Kárpátalján, Odesszában és Csernyihivben – már két évvel ezelőtt indultak ilyen kezdeményezések, akkor még csak városi önkormányzati vagy területi szinten. A most bejelentett kárpátaljai regionális bizottság azonban egy magasabb szintje a jogok érvényesülésének és a nemzeti közösségek szükségletei fedezésének. Az Európai Tanács egész évben pályázati lehetőséget biztosít és pénzügyi támogatást nyújt az intézkedések végrehajtásához.
Az utóbbi időben több kedvező elmozdulás történt Ukrajnában a nemzeti kisebbségi jogokat korábban komolyan megnyirbáló intézkedések javítása érdekében. A legfontosabb lépések, mint például a kisebbségi törvény kedvező módosítása, mind az európai integrációs kényszer hatására születtek, hiszen az EU mind a tagjelöltség megadását, mind a csatlakozási tárgyalások megkezdését többek között a kisebbségi jogok biztosításához kötötte. Az Orbán-kormány azonban, noha épp a kárpátaljai magyarok jogsérelmeire hivatkozva blokkolja 2017 óta Ukrajna integrációs törekvéseit továbbra is úgy tesz, mintha a távlati EU-csatlakozás a kárpátaljai magyarok kárára történne. A januári ukrán-magyar külügyminiszteri találkozó után ugyan azt jelentették be, hogy napokon belül létrejön egy vegyesbizottság a két ország között fennálló vitatott kérdések rendezésére, de ennek létrejöttéről és munkájáról egyelőre nincsenek hírek, mint ahogy a tavaly óta tervezett Orbán-Zelenszkij találkozóról sem.