;

feljelentés;Süli János;Integritás Hatóság;

Süli János

- Feljelentést tett Süli János családjának félmilliárdos tehenészete miatt az Integritás Hatóság

Emellett szabálytalansági eljárás lefolytatására szólította fel az irányító hatóságot.

Költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt feljelentést tett a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnál (NAV) az Integritás Hatóság a Biogas Productor Kft. tulajdonában álló, tófalui szarvasmarhatartó telep felújítására irányuló, európai uniós forrásból finanszírozott projekt ügyében – írja a Telex.

A beruházás 468,2 millió forint támogatásban részesült, amelyet a kedvezményezett 2 millió forint híján le is hívott. A hatóság megállapította, hogy

a Biogas Productor Kft. úgy kapta ezt a csaknem félmilliárdos támogatást az összességében 968 millió forintos mezőgazdasági projektre, hogy az azt megelőző években és a mai napig sem végzett valós mezőgazdasági tevékenységet, abból árbevétele nem volt és jelenleg sincs.

A szarvasmarhatelepen az Integritás Hatóság munkatársai sem szarvasmarhát, sem agrártevékenységre utaló bármilyen nyomot nem találtak.

A cégben négy évig (2013-2017) Süli János paksi polgármester, majd később (a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős) tárca nélküli miniszter maga is tulajdonos volt, de amikor 2017 májusától ő lett a miniszter, fia vette át a stafétát.

A Telex szerint a hatóság szabálytalansági gyanút állapított meg a támogatott beruházás valamennyi szakasza – a támogatás kérelmezése, a kivitelező kiválasztása és a projekt végrehajtása – vonatkozásában, és kezdeményezte a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) jogorvoslati eljárását. Ebben az eljárásban a KDB összesen 35 millió forint bírságot szabott ki a kedvezményezettre és a vele szerződő kivitelezőre.

Miután a KDB nem adott helyt a hatóság azon kezdeményezésének, hogy a Biogas Productor Kft. a közbeszerzési törvény alapelveit sértő módon folytatta le a magasépítési munkálatok kapcsán a közbeszerzési eljárását, a hatóság közigazgatási pert indított annak megállapítására, hogy az eljárásban meghatározott egyes feltételek sérthették-e a felelős pénzgazdálkodás elvét.

A vizsgálat megállapította, hogy a 2017-ben megjelent felhívás előírta, a támogatásra pályázó mezőgazdasági termelők bevételének legalább a fele agrártevékenységből származzon. A Biogas Productor Kft.

ezt 2015-re egyetlen, bruttó 50 ezer forintos számlával igazolta, amelynek számlatömbjét jóval később, egy évvel a számlán feltüntetett dátum után vásárolta.

Vagyis – mint azt a hatóság írja – más források alapján is fennáll a gyanú, hogy a cég az előző években sem a telephelyen, sem máshol valójában nem folytatott mezőgazdasági tevékenységet.

Egyéb problémák is felmerültek. A Telex cikke szerint

  • a beruházás mélyépítési munkálatainak kivitelezőjét közbeszerzési eljárás során kellett volna kiválasztani, ehelyett közvetlenül szerződtek a Dunareklám Reklámszervező és Szolgáltató Kft.-vel, ami a szerződés előtt mindössze egy hónappal vette fel tevékenységei közé az építési tevékenységet. Ráadásul a cég vezetője az IH szerint a szarvasmarhatelep műszaki tervezőjének és projektmenedzserének házastársa.

  • az Integritás Hatóság megállapította, hogy a kedvezményezett valótlan tartalmú, a közbeszerzési eljárás lefolytatásáról szóló dokumentumot nyújtott be az irányító hatóság felé. Ezt a dokumentumot a rendelkezésre álló információ alapján az irányító hatóság nem ellenőrizte.

  • a magasépítési munkálatok kivitelezője közbeszerzési eljárás eredményeképp lett kiválasztva, de ezt az eljárást is a Dunareklám Kft. nyerte. Az IH szerint fennáll a gyanúja annak, hogy a Biogas Productor Kft. a közbeszerzési eljárás előkészítését, illetve a beérkezett ajánlatok értékelését a Dunareklám Kft. részére kedvező feltételek megteremtése mellett folytatta le.

  • a projekt zárására adott 2 éves határidőt a kedvezményezett egyelőre 1 év 7 hónappal lépte túl. A telep az Integritás Hatóság vizsgálatának lezárásáig (2024. február) nem rendelkezett jogerős használatbavételi engedéllyel.

„A hatóság (mármint az Integritás Hatóság) elvárja az irányító hatóságtól, hogy a nyilvánvaló tényállás értékelése után a kifizetett támogatást visszakövetelje a kedvezményezettől, és gondoskodjon az időbeni visszafizetés eredményességéről” – tette hozzá a vizsgálati eredményekhez Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke.

Több mint húszezer ember személyes adatai egészen biztosan illetéktelen kezekbe kerültek. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szerint a cégnél eleve nem alkalmaztak alapvető és elvárható technológiai megoldásokat, majd az incidens megtörténte után nem kielégítő módon kezelték azt, és a sorozatos mulasztások vezettek az ügy eszkalálódásához.