Önkénteseket keres a NASA több egyéves kísérlethez, amelyekben a marsi tarózkodást próbálják meg szimulálni. A Legénység Egészsége és a Felderítés Kivitelezésének Analógiája (CHAPEA) projekt keretében szervezett három küldetés négy fős legénységgel áll fel, amely a houstoni Johnson Űrközpontban felépített Mars Dune Alpha bázison fog élni. A 158 négyzetméter területű lakhely 3D-s nyomtatással készült, és hálószobákat, konyhát, fürdőszobákat, egészségügyi és rekreációs, valamint a munkákhoz szükséges egységeket tartalmaz. Az itt élők “marsi” sétákat tesznek és adatokat gyűjtenek viselkedési, fizikai, egészségi állapotukról és teljesítményükről. Ezekre azért van szükség, mert egy marsi állomáson sok, a földön mindennapinak számító, az élethez szükséges forrásból kevés áll rendelkezésre, vagy elérhetetlen lesz, miközben olyan kihívásokkal kell szembenézni, mint a környezeti stresszhatások, az elszigeteltség és a berendezések meghibásodása.
A személyzet fő tevékenységei a szimulált űrsétákból állnak, beleértve a virtuális valóságot, a kommunikációt, a növénytermesztést, a menük elkészítését és fogyasztását, a testmozgást, a higiéniai tevékenységeket, a karbantartási munkát. De gondot kell fordítaniuk a személyes időtöltésre és alvásra is.
A NASA három analóg missziót tervezett, az eső 2023. június 25-én kezdődött, a másik kettő 2025-ben és 2026-ban indulna. A CHAPEA eredményei lehetővé teszik az űrügynökség számára, hogy karakterizálja a hosszabb marsi tartózkodás veszélyeit és megállapítsa, milyen forrásokra, eszközökre van szükség egy ilyen küldetés során. A CHAPEA során szerzett tapasztalatok első körben a hosszú távú Artemis, holdi küldetés során lesznek felhasználhatók, amelyek már a Mars-missziók előszobáinak számítanak.
A lakóegységet a NASA houstoni Johnson Space Centerben állították fel, a jelentkezőknek - mondhatni elszánt és az ügy iránt elkötelezett - amerikai állampolgároknak vagy ott tartósan letelepedett lakosoknak kell lenniük, akik kiváló egészségi állapotban vannak, nem dohányoznak, 30-55 évesek, angolul folyékonyan beszélnek és büntetlen előéletűek.
Emellett legalább mesterszintű STEM-képzettséggel (azaz a tudomány, a technológia, a mérnökség, a matematika területén, vagy magas szintű biológiai, fizikai vagy komputertudományi ismeretek), és kétéves tapasztalattal, legalább ezerórányi repülőgép-pilótaként eltöltött idővel vagy katonai tisztképzéssel kell rendelkezniük egy akkreditált intézmény által igazoltan. A kiválasztási folyamat 14 hónapig tart. A jelentkezési határidő 2024. április 2.
Mint a NASA toborzószövegéből is kitűnik, az első kísérlet már tavaly elkezdődött, és ez év július 6-án ér véget. Az utolsó hivatalos jelentést január 11-én, a kétszázadik nap letelte után adták ki róluk. Eszerint már learatták az első terméseket, a paradicsomot, paprikát, leveles zöldségeket. Tettek szimulált Mars-sétát fejükön 3D-s virtuális valóságot mutató sisakkal és a megfelelő kommunikációs késlekedéssel, valamint természetesen szolgáltatták az adatokat magukról is, de ezekről még nem adott ki információt a NASA.