;

Balog Zoltán;református egyház;ingatlanok;

- Kufárkodás

Szabad-e áruba bocsátani egy ajándékot? A barátunktól, családtagunktól kapott kisebb értékű tárgyak esetében bizonyosan. Ha azonban maga a kormány egy felekezetnek ajándékoz – a közösből természetesen – egy nagy értékű ingatlant, már nem ilyen egyszerű a válasz. Ehhez meg kéne ismerni az ajándékozási szerződés szövegét.

Ezt próbálják most megszerezni a Buda egyik legszebb pontján fekvő Bíró utcai óvodába járó gyermekek szülei és a téma iránt érdeklődő újságírók. A megajándékozott – a Magyarországi Református Egyház zsinata – hallgat.

A bölcsőde-óvoda célját szolgáló épületet a magyar állam ingyen átengedte a Magyarországi Református Egyháznak, amely kezdetben eredeti céljának megfelelően működtette is. 2023 szeptemberében aztán felújításra hivatkozva bezárták. A szülőket nem értesítették arról, hogy mikor nyit újra az óvoda, s ők egyre kevésbé bíznak abban, hogy ez egyáltalán megtörténik-e. Az a hír járja ugyanis, hogy a MRE egy amerikai metodista gyülekezetnek, az OMS-nek kívánja eladni az értékes ingatlant, amely szintén kisdedóvót fog benne működtetni, de csillagászati áron. A szülők kérdéseikkel a MRE zsinatának lelkészi elnökéhez, Balog Zoltánhoz fordultak, választ azonban éppoly kevéssé kaptak, mint az érdeklődő újságírók.

A jelenlegi magyar kormány roppant nagyvonalú a keresztény egyházakkal, de leginkább a hívei számát tekintve második legnagyobbal, a reformátussal. Ennek oka lehet az, hogy ennek a felekezetnek a tagja a miniszterelnök maga, az Országgyűlés elnöke, a nemrég lemondott államfő, a kormány tagjai közül Lázár János, Varga Mihály és a Fidesz számos prominense, például Gulyás Gergely. EMMI-miniszterként kormánytag volt a MRE jelenlegi főpásztora, Balog Zoltán is. Az ő Hold utcai templomában nagy keresztény ünnepeken akár kormányülést is lehetne tartani.

A kormánynak a reformátusok iránt megnyilvánuló bőkezűségéről meggyőződhet mindenki, aki elolvassa – én megtettem – a kormány és a MRE között 2017 novemberében született szerződést. A kormány nagyvonalúan, teljes mértékben támogat az egyház keretében zajló számos tevékenységet, és nemcsak a hitélettel vagy az oktatással kapcsolatosakat, hanem ezektől nagyon távol állókat is.

A szerződésben rögzített, állandóan emelkedő pénzbeli támogatásokon kívül a kormány rendszeresen ajándékoz a közvagyonból értékes ingatlanokat is kedvenc egyházának. Csak néhány az újabb szuvenírek közül: a geszti Tisza-kúria és a zuglói Rákosi-villa.

A Károlyi-Csekonics palota keresztény szellemiségű kormányunk ajándéka a MRE fenntartásában működő Károli Gáspár Református Egyetemnek. Átadása után fel is újították – közpénzen természetesen –, így a híres faragott belső lépcső, a 300 fős bálterem, mennyezetén a Lotz-freskóval, az aranyozott puttókkal díszített grófnői budoár, a grófi szivarszoba eredeti pompájában szolgálja az államfői tisztségre esélyes Trócsányi László rektor és munkatársai kényelmét. A hallgatóknak a volt istállókból és kocsimosó helyiségekből alakítottak ki tantermeket.

A leggrandiózusabb karácsonyi ajándék, a Magyar Királyi Zálogház 4000 négyzetméteres épülete a Magyar Közlöny szerint 2019. december 28-án szállt át a MRE tulajdonába. Két évvel korábban a magyar állam 3,5 milliárd forintért vásárolta meg a Lónyay utca 30-32. alatti hatalmas épületet akkori tulajdonosától, a spanyol Catalonia Hungary Kft-től. A spanyol cég szállodává akarta átalakítani, a magyar kormány a KRE Állam- és Jogtudományi Kara számára akarta felújítani. Az ajándékozás óta eltelt majd öt év alatt a felújítás el sem kezdődött, a Révész-Kollár építészpáros által 1901-1903 között emelt ház lelakatolva omlik-romlik.

Ha a magyar reformátusok zsinatának elnöksége a Bíró utcai óvoda eladásán gondolkodik, miért nem adják el inkább a Királyi Zálogházat? A spanyolok talán még mindig érdekeltek a szállodává alakításban, és biztosan több pénz folyna be érte, mint a kis budai villáért.

Hogy nekem erről a kufárokat a templomból ostorral kikergető Jézus Krisztus jut eszembe – legyen csak az én bajom.

A szerző nyelvész.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.