vasutassztrájk;Microsoft;Világgazdaság;kamat;gyógyszer;SpaceX;Jeff Bezos;Tesla;

Állnak a nagy sebességű vonatok, sztrájkol a francia TVG személyzete

- Van miért idegeskedni a világban is

A SpaceX a hold felé tart, Svájcban gyógyszerhiány van, recessziót jeleznek a föld több sarkában, a világ jegybankjai az inflációt méricskélik, a tőzsdék idegesek. Tarolásra készülnek a videójáték-gyártók, kirúgások borzolják a kedélyeket a Szilícium-völgyben - a többi között ezek kerültek be az üzleti világot érintő heti válogatásunkba.

A franciáknak meg kell megmondani a valóságot, Olimpia ide, európai választások oda, nem lehet halogatni, hogy megtudják, megszorításokkal kell szembe nézniük, miután a gazdaság növekedése jócskán elmarad az előre jelzettől. Bruno Le Maire vasárnap, lapzártánk után a francia TV1-es csatornán áll a nyilvánosság elé nehéz csomagjával. A gazdasági miniszternek legalább 10 milliárd eurót kell találnia a továbblépéshez, miután a várt 1,4 százalékos GDP bővülés helyett, mindössze 0,9 százalék került a mérlegbe. Kemény megszorítások kellenek, hogy elérjék a költségvetés 4,4 százalékos hiánycélját, hitel befagyasztás vár kivétel nélkül minden tárcára az elemzők szerint. Közben az ország  a vasutassztrájkkal foglalkozik, amit nem véletlenül a szabadságolásokra időzítettek. A TVG-ket irányító személyzet háromnegyede nem veszi fel a munkát, és a szám még növekedhet, a szereplők ugyanis nem a hagyományos módon, szakszervezeti közreműködéssel szervezkednek, hanem a közösségi médiákon keresztül.

Világszerte morózusan fogadták a tőzsdék a legfrissebb amerikai inflációs adatot, amely 3,1 százalékos drágulást jelzett, ami ugyan jobb, mint a decemberi adat, mégis aggasztónak nevezték az elemzők. Az amerikai jegybank által árgus szemekkel vizsgált úgynevezett „maginfláció” május óta a legmagasabban, 4,3 százalékon zárt, ami a Fed kamatcsökkentési terveibe bezavarhat. Elemzők a decemberi 52 százalék után már csak 33 százalékos esélyt adnak a Fed májusi lazításának. Több nagy gazdaság is recesszióban van, így Nagy Britannia, Japán teljesítményének romlását mutatják a most publikált adatok, ez utóbbit egyébként az GDP tekintetében megelőzte, az ugyancsak nehézségekkel szembesülő Németország. Az IMF statisztikája szerint a Japán GDP 4200 milliárd dollárral zárt, míg Németországban 4500 milliárd volt a tavalyi végeredmény.

Gyógyszerhiány van, ez itthon nem lep meg senkit, de határainkon túl is egyre több ország szembesül a problémával és ez alól nem kivétel a gyógyszeriparára méltán büszke Svájc sem. Jelenleg 344 hatóanyag elérhetetlen az alpesi országban, 737 féle termék hiánycikk a patikákban. Szinte minden gyártó érintett, így a Sandoz 1153 gyártmánya közül 149 van a hiánylistán, a Pfizer 36- ot nem gyárt a 321-et kitevő palettából, a Teva-nál 22, a GlaxoSmithKline-nál 21 féle termék elérhetetlen, hogy csak a nálunk legismertebb gyártókat soroljuk.

Játékosabb ügyek is a figyelem középpontjába kerültek a napokban, a Microsoft bejelentette az Xbox Game Pass előfizetői március 28-tól férhetnek hozzá legújabb fejlesztésükhöz, a Diablo IV-hez. Harmincmillió játékosra számít a Sony-val évek óta „konzolháborút” vívó társaság, amely nemrég 70 milliárd dollárért szerezte meg az Activision Blizzard King-et, amelynek ez az első fejlesztése a Microsoft égisze alatt. Az ágazat két másik nagy szereplője a Sony, amely a Playstation 5-el állt hadba, a Nintendo pedig a Switch tulajdonosa. A Microsoft belengette, hogy a konkurens platformokon is megjelentet portékáiból néhányat.

Miközben a Hold felé tart a SpaceX rakétája, a tulajdonos, Elon Musk földi ügyeinek rendezésén fáradozik, a háborúzva Delaware-al, a fontosabb vállalkozásainak eddig otthont adó állammal. A SpaceX-et már áthelyezte Texasba, az agyi implantátumokat fejlesztő Neuralink-et pedig Nevadába, most a Tesla kiköltöztetésével fenyegetőzik. Delaware, amely baráti törvényekkel csábítja a vállalatokat, barátságtalan lépéssel vonta magára a világ leggazdagabb, egyúttal öntörvényű cégvezetőjének dühét, egy illetékes helyi bíró ugyanis érvénytelenítette azt a megállapodást a Tesla-val, amely 56 milliárd dollár értékű bónuszt biztosított volna számára. Az indoklás szerint az elektromos autógyártó igazgatótanácsa nem vette kellőképpen figyelembe a befektetők érdekeit a kompenzációs rendszer kialakításakor. A Tesla költözéshez vélhetően lesz még szava az igazgatótanácsnak, és a részvényeseknek is.


Sam Altman az OpenAI vezére a napokban több nagybefektetővel tárgyalt az Egyesült Arab Emírségekben, köztük állami alapok irányítóival, forrásokat keresve chipgyárak létesítéséhez. Nem aprópénzben gondolkodik, a hírek szerint terveihez 7000 milliárd dollárt szeretne összekalapozni, ez az összeg ezermilliárddal több, mint a föld két legtekintélyesebb vállalata, az Apple és a Microsoft kombinált értéke, vagy ha úgy tetszik a francia GDP duplája.