;

Oroszország;halál;életrajz;Alekszej Navalnij;

- Vállalta sorsát, a börtönt, a meghurcolást – Alekszej Navalnij portréja

Az életem nem ér egy rubelt sem, de mindent megteszek azért, hogy a törvény érvényesüljön - mondta egyszer.

Alekszej Anatolijevics Navalnij 1976. június 4-én született egy orosz és egy ukrán szülő gyermekeként. 1998-tól ügyvédként dolgozott orosz vállalatoknál. 2000-ben kezdődött politikai karrierje, amikor csatlakozott a a Jabloko párthoz. Navalnij ifjúsági társadalmi mozgalmakat alapított, számos projektben vett részt. 2007-ben kizárták a Jablokóból, mert követelte a párt elnöke, Grigorij Javlinszkij lemondását.

2011 decemberében tüntetések törtek ki, mert a kormányzat kritikusai szerint csaltak a parlamenti választáson. Mintegy 300 embert tartóztattak le, köztük Navalnijt is. Szabadulása után felszólította honfitársait, hogy egyesüljenek Putyin ellen. A BBC ekkor már Navalnijt vitathatatlanul az egyetlen jelentős ellenzéki személyiségnek nevezte.

2018-ban Navalnijt eltiltották az elnökválasztáson való indulástól, mégis ő maradt Putyin legerősebb politikai ellenfele. Ő volt az egyetlen, aki képes volt tízezreket az utcára vinni. Mindazokat, akik egy Putyin nélküli Oroszországot akartak.

Navalnij befolyását jelzi, hogy Putyin sosem volt hajlandó név szerint megemlíteni.

Makacs, szarkasztikus és rendkívül karizmatikus volt, született populista, akinek lendületes fellépése különösen a fiatalokat vonzotta. A YouTube-on Putyin körei, majd végül maga az elnök ellen folytatott nyomozásai milliós nézettséget értek el, és a legmagasabb rendű vesztegetést leplezték le. Egyre komolyabb ellenségekre tett szert.

Navalnijt egy évtizeden át megtűrte a Kreml. Letartóztatások, bírósági tárgyalások és fogva tartások végtelennek tűnő sorozatát kellett elviselnie. Ám a gazdasági helyzet romlott, és a járványok által súlyosbított elégedetlenség egyre nőtt. Így a Kreml egyre jobban tartott tőle amiatt is, mert alternatív szavazási rendszerrel akarta megzavarni a parlamenti választásokat. Ez vezetett 2020 augusztusában Tomszk városában novicsokkal történt megmérgezéséhez: az őt szállító gép pilótájának köszönhetően élte túl a merényletet. Németországban lábadozott, s ekkor tette közzé a Putyin fényűző, Fekete-tenger partjánál fekvő palotájáról szóló leleplezését. Bár Németországban nyugodt élet várt volna rá, mindenképpen vissza akart térni Oroszországba, tudatosan vállalva a sorsát, a letartóztatást, a bizonytalanságot.

Az életem nem ér egy rubelt sem, de mindent megteszek azért, hogy a törvény érvényesüljön - mondta egy ízben.

Svájc kivételével uniós országokat vizsgáltunk.