;

Balog Zoltán;református egyház;zsinat;

- Steinbach József püspök is tudomásul veszi Balog Zoltán döntését, bármi legyen az

Személyes meggyőződésem, hogy a kialakult helyzetben egyházunk további hiteles szolgálatát fogjuk szem előtt tartani, ezért fogunk imádkozni és cselekedni – hangsúlyozta Steinbach József, a dunántúli református egyházkerület püspöke a Népszavának is elküldött közleményében.

Az előzményekhez tartozik, hogy a református egyház zsinatának elnökségi tanácsa nevében Balog Zoltán dunamelléki püspök, a zsinat lelkészi elnöke keddre országos esperes-főgondoki értekezletet hívott össze. A tanácskozás azt igyekezett tisztázni, a köztársasági elnök tanácsadójaként Balognak milyen szerepe volt abban, hogy Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei pedofilügyben elítélt igazgatóhelyettesnek. Balog Zoltán az értekezlet után közzétett videóüzenetében elismerte, hogy tévedett és hibázott, amikor az igazgatóhelyettes kegyelmi kérvénye mellé állt. Bocsánatot kért a reformátusoktól. Ugyanakkor bejelentette: a „támadások” elviseléséhez erőt ad számára, hogy a jelenlévők 86 százalékától bizalmat kapott a titkos „véleménynyilvánító” – tehát nem ügydöntő – szavazáson.

Fekete Károly tiszántúli püspök azonban közleményben is megerősítette: a maga részéről azt szeretné, ha Balog Zoltán átgondolná, hogy lemond a zsinati elnöki tisztségéről. 

Lapunk több forrásból úgy értesült, hogy a zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson a két másik püspök közül Pásztor Dániel, a tiszáninenni egyházkerület vezetője is érzékeltette, Fekete Károly álláspontjával ért egyet. Utóbb aztán Pásztor Dániel is kiadott egy közleményt, amelyben úgy fogalmazott, hogy ő nem foglalt állást Balog Zoltán lemondásával vagy maradásával kapcsolatban. Forrásaink ezzel szemben fenntartották állításukat.

Korábbi cikkünkben azt írtuk, hogy a hozzánk eljutott információk szerint a negyedik református püspök, Steinbach József a lényeget tekintve azon a véleményen volt: ha Balog Zoltán jó volt akkor, amikor támogatásokat szerzett az egyháznak, legyen jó a mostani nehezebb időkben is. Steinbach püspök mostani közleménye szerint „mivel az ott elhangzottak éppen a zárt körű megbeszélés miatt nem nyilvánosak, ezért egyikünknek sincs felhatalmazása arra, hogy a hozzászólásokról tájékoztatást adjunk”. A megállapítás érdekessége: Balog Zoltán és Fekete Károly nem látta akadályát annak, hogy nyilvánosan beszámoljon saját felszólalása tartalmáról (legalábbis annak egy részéről).

Pásztor Dániel és Steinbach József is kitért arra, hogy a keddi értekezleten minden jelenlévő püspök és főgondnok megszólalt ugyan, de egyikük sem vett részt a Balog Zoltán támogatásáról tartott szavazáson. Itt jegyezzük meg: a Népszavában nem jelent meg olyan állítás, hogy részt vettek volna. Pásztor Dániel és Steinbach József azt is közölte, hogy bármilyen döntést hoz Balog Zoltán ebben a helyzetben, azt mindketten tudomásul veszik és támogatják.

Egyelőre nem tudni, milyen lépésre készül Balog Zoltán, arra viszont ígéretet tett: az elnökségi tanács „határozott kérésének” megfelelően átgondolja közéleti szerepvállalásait, hogy azok mennyiben egyeztethetők össze a zsinati lelkészi elnöki megbízatásával.

Az egyik esperes, aki részt vett az értekezleten, elmondta lapunknak, hogy Balog Zoltán nem ajánlotta fel lemondását, és arra sem adott magyarázatot, milyen megfontolásból támogatta a kegyelmi kérvényt. 

A lapunk által megkérdezett református lelkészeket felkavarták a történtek, hiányérzetük van, szeretnének többet tudni az ügyről. Bár Balog Zoltán az Orbán-kormány minisztere volt, már a fideszes holdudvarból is lehet olyan hangokat hallani, hogy elvárható lenne a lemondása.

Az Mfor eközben azt írja: péntek délután 14 órakor rendkívüli ülést tart a Magyarországi Református Egyház legfőbb testülete, a zsinat, melyen eldőlhet Balog Zoltán sorsa.

A koronavírus-járvány idején ismertté vált professzor 46 éves volt.