Balog Zoltán;bicskei gyermekotthon;Csűrös András;

Balog Zoltán és Csűrös András református lelkipásztor 2020-ban

- Amíg Balog Zoltán nem távozik, a bicskei áldozatoknak adja fizetés-kiegészítését egy református lelkész

Tar Zoltán lelkipásztor később közölte, hogy ő is csatlakozik Csűrös András vállalásához, és másokat is erre biztat.

– Isten előtti bűnbánattal és az áldozatok iránti együtt érző szeretettel ajánlom fel a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerülete által számomra folyósított lelkipásztori fizetés-kiegészítést a gyermekbántalmazások elszenvedői javára. Adományomat a hivatalban lévő egyházkerületi vezetés mandátumának ideje alatt minden hónapban eljuttatom a részükre – jelentette be Csűrös András református lelkipásztor, a Gyömrői Református Gyülekezet vezető lelkésze a Facebook-oldalán.

A bejegyzést, melyet elsőként a Gulyáságyú Média vett észre azután tette közzé, hogy kedden végül nem mondott le Balog Zoltán püspök, habár azt elismerte, volt szerepe abban, hogy a bicskei pedofilügy egyik elkövetője, K. Endre elnöki kegyelmet kapott.

Miután vállalást tett, Csűrös András a Szentírásból a Galatáknak írt levél hatodik fejezetét idézte:

Ne tévelyegjetek: Istent nem lehet megcsúfolni. Hiszen amit vet az ember, azt fogja aratni is: mert aki a maga testének vet, az a testből arat majd pusztulást; aki pedig a Léleknek vet, a Lélekből fog aratni örök életet”.

Tar Zoltán lelkipásztor ezután azt írta Csűrösnek, hogy nincs egyedül, ő is csatlakozik, és erre hívja fel a többi református lelkészt is.

Mint azt a Gulyáságyú Média megjegyzi, a Magyarországi Református Egyházban elsősorban az egyes gyülekezetek felelőssége és feladata, hogy eltartsák lelkipásztorukat, ám az egyházkerületük is biztosít számukra fizetés-kiegészítést.

Mint megírtuk, a református egyház székházában kedden hosszú órákon keresztül zárt ajtók mögött zajlott az a tanácskozás, amit esperesek és egyházmegyei gondnokok (világi vezetők) részvételével Balog Zoltán hívott össze. A püspök utána lapunknak is megküldött videófelvételen számolt be a történtekről.

Közlése szerint a „személyét és az egyházukat ért támadásokat” beszélték meg. A meghívott tisztségviselők négyötöde vett részt a tanácskozáson, amely „véleménynyilvánító titkos szavazással” ért véget. A jelenlévők 86 százaléka bizalmáról biztosította Balog Zoltánt, amiért ő hálás köszönetet mondott. Az elnökségi tanács – négy püspök, négy főgondnok – ugyanakkor határozottan arra kérte a Balog Zoltánt, gondolja át közéleti szerepvállalásait, abból a szempontból, hogy azok mennyiben egyeztethetők össze a zsinati lelkészi elnöki megbízatásával. Ennek a kérésnek eleget fog tenni.

A református püspök arról is beszélt, úgy érzi, nem azért kell bocsánatot kérnie, mert egy elnöki kegyelmet kérő ember mellé állt – többször előfordult már hasonló –, hanem azért, mert ez az ügy a református egyháznak kárt okozott.

Az elismerésről szóló felterjesztést Bagdy Gábor volt KDNP-s főpolgármester-helyettes írta. Tarlós István nem érti, Balog Zoltán miért szőtte bele körlevelébe a fővárosi díjat, már azon is csodálkozik, hogy a református püspök egyáltalán emlékszik egy ilyen kitüntetésre.