;

Izrael;

Még meg sem kezdődött a Netanjahu által bejelentett offenzíva, az izraeli légicsapások szombaton legalább 44 palesztint öltek meg Rafahban

- Rafah elleni támadás készül

Netanjahu ragaszkodik hozzá, hogy offenzíva induljon Gáza legdélebbi városa ellen, ahol mostanra a palesztin övezet lakosságának több mint fele zsúfolódott össze.

Az izraeli miniszterelnök a múlt héten közölte, arra kérte a hadsereget, hogy tervezze meg több százezer ember evakuálását az Egyiptommal határos Rafahból egy esetleges invázió előtt. A zsidó állam legfontosabb partnerei szombaton arra figyelmeztettek, hogy egy ilyen hadművelet katasztrófához vezet és beláthatatlan következményekkel járhat.

Benjámin Netanjahu bejelentése pánikot keltett. 

A Gázai övezet 2,3 millió lakosának mostanra több mint a fele Rafahban zsúfolódott össze, miután követték az egymást követő izraeli evakuálási parancsokat, melyek a háború októberi kezdete óta immár a terület kétharmadára vonatkoznak. Nem világos, az emberek hová mehetnének tovább. Netanjahu a korábban kiürített (az izraeli hadigépezet által lerombolt) térségeket említette lehetőségként. Bár azt ígérte, szabad áthaladást biztosítanak a távozóknak, a bejelentését követő órákban, szombatra virradó éjjel és napközben izraeli légicsapások legalább 44 palesztint – köztük több mint egy tucat gyermeket – öltek meg Rafahban.

Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter azt állította, a rafahi offenzívával Izrael célja végleg kiszorítani földjükről a palesztinokat. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a palesztinok Egyiptomba űzése a két ország békeszerződésének a végét jelentené. A háborús felek másik közvetítője, Katar is katasztrófára, Szaúd-Arábia pedig "súlyos következményekre" figyelmeztetett. A Biden-kormány tisztviselői szerint egy rafahi behatolás a civilekkel kapcsolatos terv nélkül katasztrófához vezetne. "A gázai emberek nem tűnhetnek el a semmibe" – szögezte le Annalena Baerbock német külügyminiszter.

Az ENSZ és az EU illetékesei is tiltakoztak.

Netanjahu előzőleg azt hangoztatta, lehetetlen legyőzni a Gázai övezetet irányító Hamászt – amely október 7-én példátlan terrortámadást intézett Izrael ellen –, ha a szervezet Rafahban megmaradt négy zászlóalját nem számolják fel. A bírálatözön ellenére azt mondta, eltökélt a folytatásra.

Bármilyen offenzíva Rafahban "felrobbantja" a túsztárgyalásokat – idézte a Hamász által működtetett Aksza tv-csatorna vasárnap a szervezet egyik magas rangú vezetőjét. Netanjahu a héten határozottan elutasította a Hamász egy újabb tárgyalási javaslatát, amely 135 nap tűzszünetet kért a fennmaradó mintegy izraeli 130 túsz átadása fejében. A Hamász fegyveres szárnya, a Kasszám Brigádok vasárnap azt közölte, hogy az elmúlt négy nap izraeli csapásaiban újabb két túsz halt meg, nyolc pedig megsebesült.

Gázai övezet közepén lévő Hán Júniszban izraeli katonák szombaton tüzet nyitottak a térség legnagyobb kórházára, a Nasszer kórházra, legalább két ember halálát és öt sebesülését okozva. A Hamász egészségügyi szóvivője, Asraf al-Kidra azt mondta, a személyzet nem tud közlekedni az épületei között az intenzív tűz miatt. Elmondása szerint 450 beteg és 10 ezer, lakóhelyéről elűzött ember tartózkodik a kórházban. Herzl Halevi, az izraeli hadsereg parancsnoka azt mondta, hogy Hán Júniszban több mint kétezer Hamász-harcost öltek meg a légicsapásokban és a szárazföldi harcokban, de a városban zajló offenzívájuk még messze nem ért véget.

Mindeközben a Háárec izraeli napilap arról cikkezett, hogy a Netanjahu-kormány a Gázai háborút figyelemelterelésre használja fel, hogy ezalatt „példátlan ütemben” újabb zsidó telepeket építsenek fel a megszállt Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. Az Ir Amim izraeli civil szervezet szerint, amely az illegális telepépítési tevékenységet figyeli, október 7-e óta 17 ilyen lakónegyed tervét terjesztették be jóváhagyásra összesen mintegy 8 ezer lakással. Négy tervet ezekből, 3700 lakóegységgel, már jóvá is hagytak a hatóságok.