;

egészségügy;betegellátás;kórházi ellátás;Karsai Dániel;ALS betegség;

- Karsai Dániel: Méltatlan helyzetek tömkelegét éltem át, az egészségügy haldoklik

Az ALS betegséggel küzdő alkotmányjogász feltette a kérdést, hogy vajon Orbán Viktor szenvedéspárti-e.

Orbán Viktor szenvedéspárti? Biztos vagyok benne, hogy nem. Nekem is milyen kedves szavakkal kívánt jobbulást. Ugyanakkor a magyar egészségügyben eltöltött 12 nap immáron személyes tapasztalatok útján is rávilágított nekem arra, milyen nagy a gond - kezdte bejegyzését Karsai Dániel a Facebookon.

Az alkotmányjogász beszámolója szerint egy makacs fertőzés miatt került kórházba, ami nagyon legyengítette. Állapotát sikerült javítani, az étkezést hosszútávon elősegítő műtéti beavatkozás is sikerült. „Az engem segítő orvosok és ápolók és egyéb egészségügyben dolgozók áldozatos munkájára nincsenek szavaim. Nagyon köszönök mindent” - szögezte le.

„Ugyanakkor objektíve a kórházi ellátásom, pedig volt benne magán is, rettentő sok kívánni valót hagyott maga után. Méltatlan helyzetek tömkelegét éltem át, ahogyan az egyik nővér találóan megfogalmazta, mindegy, hogy köz vagy magánellátás, az egészségügy mindenhol haldoklik”

- írta.

Az alkotmányjogász beszámolója szerint még a magánkórházban is hiánycikk volt például a pelenka. Kóros ápolóhiány van, sokszor órákra magára volt hagyva, ami esetében különösen megalázó és kiszolgáltatott helyzetet idézett elő. Mindeközben abban is biztos, hogy ő az átlagosnál nagyobb figyelmet kapott az általa nyilvánosság előtt képviselt és az egészségügyben dolgozók túlnyomó többsége által támogatott ügy miatt. Mások szerinte még rosszabb helyzetben vannak és ennek nem az az oka, hogy az ott dolgozók nem végeznék jól a munkájukat, hanem az, hogy egyszerűen nincsenek elegen - vélekedett Karsai Dániel.

„Az Alaptörvény II. cikkelye értelmében az emberi méltóság sérthetetlen. Aki ma bekerül a magyar egészségügybe, a súlyos betegségen messzemenően túllépő méltatlan helyzetbe kerül. A magyar egészségügy minden vele kapcsolatba kerülő ember méltóságát alkotmányellenesen sérti. Ez a helyzet azonnali társadalmi párbeszéd megindítását és megoldását követeli. Az egészségügyi reform rendkívül komplex kérdés. Ennek első lépcsője, a megfelelő mennyiségű és képzettségű személyzet biztosítása viszont csak akarat kérdése” - fogalmazott az alkotmányjogász. 

Karsai Dániel azt reméli, hogy erről a kérdésről is mihamarabb értelmes párbeszéd bontakozik ki, ennek első lépése azonban az önálló egészségügyi minisztérium létrehozása lenne. Az egészségügyi reformról ugyanis nem szívesen beszélgetne egy rendőrrel (itt Pintér Sándor belügyminiszterre gondolt - a szerk.), ahogy a közbiztonságról sem beszélgetne a Magyar Orvosi Kamara elnökével, szimplán azért, mert nem ez a szakterületük - jelezte.

Pop Mert Julián szerint mély fájdalmat és csalódást okoz, hogy a köztársasági elnök kegyelemben részesítette a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon kényszerítésért elítélt igazgatóhelyettesét.