Fordulópontot hozhat Ukrajna önvédelmi háborújában, ha Volodimir Zelenszkij elnök valóban meneszti a fegyveres erők főparancsnokát. Zsaluzsnij tábornok leváltása már hónapok óta a levegőben lóg, tavaly ősszel is leginkább nemzetközi nyomásra hátrált meg az elnök. Ha most meglépi ezt az Ukrajnában népszerűtlen lépést, a Nép Szolgája igen nagyot kockáztat.
Az elnök személye talán még mindig garancia a nemzetközi támogatók és hitelezők szemében, de a főparancsnok tervezett menesztése, akárcsak a védelmi miniszter tavalyi elbocsátása finom, bár egyelőre burkolt bírálatokat eredményezett. Az igazi kockázat belpolitikai téren van. Az utóbbi időkben érzékelhetően megbomlott a belső egység, Zelenszkij támogatottsága csökkenni kezdett – a háború első évében mért 90 százalék fölöttiről 70 százalék körülire -, miközben a főparancsnok népszerűsége már meghaladja az elnökét. Intő jel lehetne számára, hogy az ökölvívó legenda kijevi főpolgármester egyre kevésbé rejti véka alá véleményét. Vitalij Klicsko már nem csak azt bírálja, hogy a főparancsnok leváltásával „a politika felülkerekedhet a józan ész és az ország érdekein”. Nyíltan kimondja azt is: a háborús vészhelyzetet kihasználva az elnök egyre gyakrabban mutat tekintélyelvű tendenciákat. „Egy bizonyos ponton már nem fogunk különbözni Oroszországtól, ahol minden egy ember szeszélyétől függ” - mondta Klicsko, aki tavaly őszig fegyelmezetten beállt Zelelszkij mögé és mindig azt hangoztatta: a háború idejére minden politikai megfontolást félre kell tenni.
Nem Klicsko az egyedüli, aki így gondolja, a háborús cenzúra ellenére a sajtóbírálatok is szaporodnak. A Nép Szolgája vagy visszatalál arra az ösvényre, ami nemzetközi hőssé, a demokratikus európai jövőért dolgozó ország ikonjává tette, vagy az Ukrajna iránti nemzetközi szolidaritást és az önvédelmi harc sikeréhez elengedhetetlen belső egységet kockáztatja.