Nyírmártonfalva;lombkoronasétány;

- Feljelentést tesz az Integritás Hatóság a nyírmártonfalvi lombkoronasétány miatt

A folyamat minden fő állomásán súlyos szabálytalanságokat talált, amelyekről megállapította, hogy sértik az európai uniós támogatások felhasználásra vonatkozó előírásokat.

Rendszerszintű vizsgálatot folytatott le az Integritás Hatóság (IH) Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése című felhívás keretében benyújtott uniós pályázatok tekintetében - derül ki egy, a lapunkhoz is megküldött tájékoztatásból.

Ez magában foglalja a hírhedt nyírmártonfalvi lombkoronasétányt. A dokumentációban név szerint említik Filemon Mihályt, a település polgármesterét. Az ellenőrzés a teljes folyamatra kiterjedt, egészen a kiírástól a benyújtásig. Megnézték többek közt azt a lombkoronasétányt is, ami Tasó László fideszes országgyűlési képviselő magánerdejében található, alig 15 kilométerre található Nyírmártonfalvától. 

A programhoz rendelkezésre álló teljes forrás 1,61 milliárd Ft. A Hatóság a támogatási program teljes folyamatát megvizsgálta a pályázati kiírástól az irányító hatóság tevékenységén és a lombkorona sétányok megvalósításán keresztül a számlák benyújtásáig.

Az Integritás Hatóság a folyamat minden fő állomásán súlyos szabálytalanságokat talált, amelyekről megállapította, hogy sértik az európai uniós támogatások felhasználásra vonatkozó előírásokat.

  • A kedvezményezettek nagy csoportja között fennáll az összejátszás gyanúja: a pályázók nagy része 2 vármegyére (Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg) korlátozódva, azonos tartalmú támogatási kérelmeket nyújtott be, megegyező projektleírással, műszaki tartalommal, tervezővel és kivitelezővel, gyakorlatilag ugyanolyan összköltségvetéssel és hasonlóan jelentős mértékben túlárazva a projekteket.

  • Már a pályázati kiírás is szabálytalan volt, a folyamatból pedig hiányoztak az ellenőrzési mechanizmusok, kontrollok. A kiírás a kezdeti helyes iránytól eltérve, több módosítás után végül úgy került publikálásra, hogy csak a pályázók egy szűk körének kedvezett.

  • Az irányító hatóság nem alakított ki objektívan elbírálható értékelési keretrendszert. Gyakorlatilag nem voltak olyan tényszerűen elbírálható mérőszámok, amelyek alapján összehasonlítható lett volna a pályázatok szükségessége vagy létjogosultsága.

  • Sérülhetett az egyenlő bánásmód elve is, mivel a pályázókat egyenlőtlen feltételek teljesítése elé állították például a hiánypótlási lehetőséggel vagy annak hiányával.

  • A vizsgálat feltárta azt is, hogy a támogatás nyertesei a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzések során vélhetően korlátozták a versenyt.

A megállapítások nyomán az Integritás Hatóság ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás, közbeszerzési és koncessziós eljárásban versenyt korlátozó megállapodás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának a vétsége miatt. Továbbá versenyfelügyeleti eljárást kezdeményeznek a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH). 

A mátészalkai kórház tájékoztatása szerint a gyermeksürgősségi ügyeletes orvosa indokoltan kérte az azonnali átszállítást Nyíregyházára, de olyan gyorsan romlott a lány állapota, hogy már nem tudták megmenteni.