;

Olaszország;terrorfenyegetés;Nyugat;Vörös-tenger;jemeni huszi lázadók;

- Megfenyegették a jemeni húszi lázadók Olaszországot, nehogy beszálljon a Nyugat vörös-tengeri missziójába

A jemeni húszi lázadók egyik vezetője azért fenyegetőzött, mert a február 19-én induló európai katonai misszió taktikai parancsnokságát egy olasz hadihajó látja majd el.

Olaszországnak vigyáznia kell, ha megtámad bennünket, célponttá válik – üzente hétfőn Mohamed Ali al-Húszi, a jemeni húszi lázadók egyik vezetője, aki a La Repubblica napilapban a nyugati szövetségesek katonai beavatkozásától, pontosabban a február 19-i indulással tervezett Aspides (Pajzs) európai katonai misszióban való részvételtől óvott. Felszólította az olaszokat, akik a franciák, a németek és a görögök mellett látnák el a Vörös-tengeren áthaladó kereskedelmi hajók védelmét, hogy maradjanak semlegesek. A misszió ugyanis felhatalmazással bír a hajókat támadó jemeni húszik állásaival szembeni ellentámadásra, és a taktikai parancsnokságot a Duilio olasz hadihajó látja el.

Mohamed Ali al-Húszi tévesnek nevezte az állítást, miszerint a húszik lezárták a Vörös-tengert. – Kizárólag az izraeli vagy az Izraelhez köthető hajókat vesszük célba, valamint azokat, amelyek az Izrael elfoglalta kikötőkbe tartanak. Más hajó, amelyik semmilyen kapcsolatban nem áll Izraellel, nem szenved kárt – hangoztatta. Ugyanakkor terrorista támadásnak nevezte az amerikai és a brit légierő szombati légicsapását, a jemeni nép nevében választ ígért, és kijelentette, hogy tengereik nem lehetnek Amerika vízi vidámparkjai.

Olaszországban kiemelt nemzetbiztonsági készültség van érvényben a Hamász palesztin szélsőséges szervezet október 7-i terrortámadása óta. Közel harmincezer helyszínen erősítették meg a katonai vagy rendőri védelmet, köztük az Egyesült Államok és Izrael olaszországi intézményeinél. Február elsején a firenzei amerikai konzulátus épületére Molotov-bombákat dobtak, de később kiderült, egyéni akcióról volt szó, az elkövetőt, egy Firenzében született és ott is élő, 22 éves jordániai származású férfit letartóztatták.

Amint arról lapunk is beszámolt, szombat éjjel ismét lesújtott a húszi lázadókra a nyugati koalíció, és elsősorban a föld alatti fegyverraktárakat célozták a légicsapások. A brit-amerikai akcióhoz Ausztrália, Bahrein, Kanada, Dánia, Hollandia és Új-Zéland nyújtott támogatást. Tizenhárom jemeni helyszínen összesen 36 célpontra mértek precíziós csapásokat, válaszul a húszik által kereskedelmi és hadihajók ellen elkövetett folytatódó vörös-tengeri támadásokra.

Ez a  legsúlyosabb természeti katasztrófa a dél-amerikai országban 2010-es földrengés óta.