;

Németország;tüntetés;Alternatíva Németországért;

Berlin

- Mintegy 200 ezren tüntettek Németországban a szélsőjobb ellen

A legtöbb demonstráló Berlinben gyűlt össze a Reichstag előtt.

Negyedik hete tüntetnek Németországban a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) erősödése miatt. A Reuters szerint szombaton országszerte mintegy 200 ezren vonultak utcára, többségük Berlinben, de többek között Mainzban, Drezdában és Hannoverben is voltak tiltakozások.

Berlinben a Reichstag épülete előtt mintegy 150 ezren gyűltek össze a „Mi vagyunk a tűzfal!” jelszóval. A szélsőjobboldaltól egyebek közt amiatt is tartanak, hogy térnyerésükkel veszélybe kerülhet a demokrácia.

Olaf Scholz szociáldemokrata német kancellár támogatólag posztolt a demonstrációról az X-re. Megfogalmazása szerint a tüntetés „erős jel” a demokrácia és az alkotmány mellett.

A hírügynökség felidézi, hogy az AfD erősödése nagy aggodalmat váltott ki a német pártok és szimpatizánsaik körében, noha a legutóbbi közvélemény-kutatások már enyhe csökkenést jeleztek: tavaly július óta először csökkent 20 százalék alá a támogatottságuk a Forsa e hét elején közzétett mérési eredményei szerint.

Mindemellett Olaf Scholz pártjának népszerűsége jelentősen visszaesett az elmúlt időszakban: az AfD jelenleg is erősebb a szociáldemokratáknál, a legnagyobb kormánypárt jelenleg mindössze 15 százalékkal a harmadik helyen áll. A legerősebb tömörülés jelenleg toronymagasan - 32 százalékkal - a 2021-ben ellenzékbe szorult kereszténydemokrata CDU-CSU pártszövetség.

Az AfD elleni tüntetések azt követően kaptak erőre, hogy múlt hónapban kiderült, a párt két vezető tagja részt vett egy találkozón, ahol a külföldi származású állampolgárok tömeges kitoloncolására vonatkozó terveket vitatták meg. Az AfD cáfolta, hogy a javaslat pártpolitikát képviselne, mindenesetre sokaknak az 1942-es wannsee-i konferenciát juttatta eszébe, ahol a náci Németország vezetői „a zsidókérdés végső megoldásának” megtervezésére ültek össze, s amely a holokauszt történetének egyik kulcsmomentumává vált. Az AfD-s politikusok részvételével tartott találkozót a hírhedt történeti esemény helyszínétől alig tíz kilométerre tartották meg.

Az AfD szóvivője, Tino Chrupalla kifogásolta, hogy a tüntetések elvonják a figyelmet Németország valódi problémáiról.

Éles a kontraszt.