Az ügyészek azzal vádolták Joshua Schulte volt CIA-tisztet, hogy kiszivárogtatta a hírszerző szervezet Vault 7 nevű eszközeit, illetve az azokkal szerzett adatokat. A Vault 7 trójai rosszindulatú programok, trójai vírusok arzenálja, amelyekkel be lehet hatolni az okostelefonokba, okostévékbe megszerezve az ott tárolt adatokat, és lehallgató eszközként használni őket. Az ügyészek szerint a szivárogtatás az egyik legnagyobb “arcátlanság” volt az USA történetében. Schulte 2017-ben 8761 dokumentumot osztott meg a WikiLeaksszel, ami a legnagyobb adatvisszaélési botrány a CIA életében.
A volt CIA-s tagadta a vádakat annak ellenére, hogy 2020-ban, 2022-ben és 2023-ban szövetségi bíróságok már bűnösnek mondták ki. Most csütörtökön kémkedésért, számítógépek feltöréséért, a bíróság megsértéséért, az FBI-nak való hamis információszolgálatásért és gyermekbántalmazó képek birtoklásáért végül negyven év börtönbüntetést kapott. “Joshua Schulte elárulta a hazáját azzal, hogy elkövette a legszörnyűbb kémkedési bűntényeket az Egyesült Államok történelmében” - mondta Damian Williams államügyész.
A tárgyalás során napvilágra került bizonyítékok szerint Schulte a Center for Cyber Intelligence (Kiberhírszerzési Központ) alkalmazásában szoftverfejlesztőként dolgozott, amely terroristaszervezetek és a külföldi kormányok után kémkedik. A vádirat szerint 2016-ban a megszerzett adatokat átjátszotta a WikiLeaksnek, majd hazudott ebben játszott szerepéről az FBI-nak azt állítva, hogy ezekhez az adatokhoz több százan hozzáférhettek. Láthatólag egy, a munkáltatójával folytatott vita miatti düh motiválta tettét: Schultének nehezére esett tartania a határidőket, és az egyik munkájával annyira elmaradt, hogy azzal kiérdemelte a “Határidő Halogató” gúnynevet. Az ügyészek szerint meg akarta büntetni azokat, akik megsértették őt, miközben “a bosszújával óriási károkat okozott az ország nemzetbiztonságának”.
A WikiLeaks a titkos adatokat 2017. március 7-én kezdte közzétenni, “Vault 7: A CIA hackereszközei feltárulnak" címmel, illetve kódnéven. “A szivárogtatás súlyos kárt tett a CIA azon képességében, hogy információkat gyűjtsön az USA ellenségeitől, veszélyeknek tette ki a szervezet személyzetét, programjait, eszközeit, és több száz millió dollár kárt okozott a szervezetnek” - mondták az ügyészek.
Schulte a 2018-ban történt letartóztatása után tovább folytatta az adatok átadását, telefont csempészett a börtönbe, jelentéseket próbált küldeni a CIA kibercsoportjairól. Tweeteket írt, amelyek a CIA kibereszközeiről tartalmaztak információkat Jason Bourne (Matt Damon által alakított akciófilm-sorozat főszereplője) álnéven.
WikiLeaks
Nemzetközi szervezet, amely etikátlan, törvénytelen esetet vagy folyamatokat leleplező kiszivárogtatott kormányzati és egyéb dokumentumokat publikál az Interneten, miközben forrásainak névtelenséget biztosít.