CIA;botrány;szivárogtatás;Wikilieaks;

Az ügyészek szerint a szivárogtatás az egyik legnagyobb „arcátlanság” volt az USA történetében

- Negyven évet kapott a szivárogtató volt CIA-s

Joshua Schulte-t a bíróság azért ítélte el, mert titkos adatgyűjtő eszközöket adott át a WikiLeaks-portálnak. 

Az ügyészek azzal vádolták Joshua Schulte volt CIA-tisztet, hogy kiszivárogtatta a hírszerző szervezet Vault 7 nevű eszközeit, illetve az azokkal szerzett adatokat. A Vault 7 trójai rosszindulatú programok, trójai vírusok arzenálja, amelyekkel be lehet hatolni az okostelefonokba, okostévékbe megszerezve az ott tárolt adatokat, és lehallgató eszközként használni őket. Az ügyészek szerint a szivárogtatás az egyik legnagyobb “arcátlanság” volt az USA történetében. Schulte 2017-ben 8761 dokumentumot osztott meg a WikiLeaksszel, ami a legnagyobb adatvisszaélési botrány a CIA életében.

A volt CIA-s tagadta a vádakat annak ellenére, hogy 2020-ban, 2022-ben és 2023-ban szövetségi bíróságok már bűnösnek mondták ki. Most csütörtökön kémkedésért, számítógépek feltöréséért, a bíróság megsértéséért, az FBI-nak való hamis információszolgálatásért és gyermekbántalmazó képek birtoklásáért végül negyven év börtönbüntetést kapott. “Joshua Schulte elárulta a hazáját azzal, hogy elkövette a legszörnyűbb kémkedési bűntényeket az Egyesült Államok történelmében” - mondta Damian Williams államügyész.

A tárgyalás során napvilágra került bizonyítékok szerint Schulte a Center for Cyber Intelligence (Kiberhírszerzési Központ) alkalmazásában szoftverfejlesztőként dolgozott, amely terroristaszervezetek és a külföldi kormányok után kémkedik. A vádirat szerint 2016-ban a megszerzett adatokat átjátszotta a WikiLeaksnek, majd hazudott ebben játszott szerepéről az FBI-nak azt állítva, hogy ezekhez az adatokhoz több százan hozzáférhettek. Láthatólag egy, a munkáltatójával folytatott vita miatti düh motiválta tettét: Schultének nehezére esett tartania a határidőket, és az egyik munkájával annyira elmaradt, hogy azzal kiérdemelte a “Határidő Halogató” gúnynevet. Az ügyészek szerint meg akarta büntetni azokat, akik megsértették őt, miközben “a bosszújával óriási károkat okozott az ország nemzetbiztonságának”.

A WikiLeaks a titkos adatokat 2017. március 7-én kezdte közzétenni, “Vault 7: A CIA hackereszközei feltárulnak" címmel, illetve kódnéven. “A szivárogtatás súlyos kárt tett a CIA azon képességében, hogy információkat gyűjtsön az USA ellenségeitől, veszélyeknek tette ki a szervezet személyzetét, programjait, eszközeit, és több száz millió dollár kárt okozott a szervezetnek” - mondták az ügyészek.

Schulte a 2018-ban történt letartóztatása után tovább folytatta az adatok átadását, telefont csempészett a börtönbe, jelentéseket próbált küldeni a CIA kibercsoportjairól. Tweeteket írt, amelyek a CIA kibereszközeiről tartalmaztak információkat Jason Bourne (Matt Damon által alakított akciófilm-sorozat főszereplője) álnéven.

WikiLeaks 

Nemzetközi szervezet, amely etikátlan, törvénytelen esetet vagy folyamatokat leleplező kiszivárogtatott kormányzati és egyéb dokumentumokat publikál az Interneten, miközben forrásainak névtelenséget biztosít. 

Az intézkedéstől az utasok biztonságérzetének javulását várják.