Magyar Fotográfiai Múzeum;Liget Budapest;

Az épület a Körössy-villa szomszédságában található

- A Liget mellett kap otthont a fotómúzeum

Eredetileg a Városligetben kapott volna új épületet a fotográfiai múzeum, amely a KÖZTI tervei alapján épült volna fel.

A Városliget mellett, a magyar fotográfia egyik kiemelkedő alakja, Klösz György egykori villájából és fotográfiai műhelyének székhelyéből kialakított épületben kap új, végleges otthont a magyar fotóművészet mintegy hétszázezer műtárgyból álló együttese, a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteménye – tudatta közleményben a Liget Budapest. A jelenleg alapítványi formában működő, de a közeljövőben a Szépművészeti Múzeum új tagintézményeként nemzeti közgyűjteménnyé váló múzeum az épület felújítása után, 2025-ben mint Nemzeti Fotóművészeti Múzeum nyitja meg a kapuit a látogatók előtt. A korábban irodaépületként funkcionáló egykori Klösz-villát, a Városliget fasor 49. szám alatti telken található, az idők során több mint háromezer négyzetméteressé alakított épületet a Városliget Zrt. a közelmúltban vásárolta meg. Az épület a Körössy-villa (ma ResoArt Villa) szomszédságában található.

A Magyar Fotográfiai Múzeumot – FotóMúzeum Budapest néven – eredetileg a Városligetben tervezett Múzeumi Negyedben tervezték felépíteni, az épület a Dózsa György út mentén épülhetett volna fel a Magyar Építészeti Múzeum ikerépületével együtt. (E helyen végül az új Néprajzi Múzeum épülhetett fel.) Létrehozásáról először 2011-ben beszélt Baán László a MúzeumLiget kormánybiztosaként. A nemzetközi tervpályázatot a fotómúzeum és az építészeti múzeum tervezésére 2014-ben a Középület-tervező Zrt. (KÖZTI) nyerte meg, elképzelése alapján a – bécsi Museum Quartier látványát felidéző – két szabályos kockaépület 2018-ra készült volna el. A pályázatok eredményhirdetése után az a hír járta, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek e két épület terve nem nyerte el a tetszését, félhivatalos források úgy fogalmaztak, a politikai akarat hiányzott a fotómúzeum felépítéséhez – ami egy nemzetközi építészeti tervpályázat lebonyolítása után minimum meglepő. Annyi bizonyos: e két épületet egy évvel később törölték a projektből, a hivatalos indoklás szerint a projekt növekvő költségeit kívánták e kormánydöntéssel lefaragni. A projekt miniszteri biztosa, Baán László 2017 januárjában egyébként úgy nyilatkozott a Magyar Hírlapnak: jó volna, ha a fotómúzeum a Városliget szűk környezetében kaphatna helyet.

A fotográfiai múzeum gyűjteményének legfontosabb alkotásaiból – többek között André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi és Robert Capa képeiből – a városligeti Millennium Háza Neo Kortárs Művészeti Terében ma nyílik kiállítás.

Az öregedésről írt és rendezett előadást Kiss-Végh Emőke a Dollár Papa Gyermekei társulattal. A költőien vulgáris szövegű előadás érzékeny témákat érint abszurd módon.