demonstráció;Belgium;gazdatüntetés;

- Belgiumban is tüntetnek a gazdák, ki kellett menekíteni a környezetvédelmi minisztert

Úgy fest, több országra is átterjed az elégedetlenségi hullám. 

Belgiumban a gazdák lezárták a Zeebrugge kikötőjébe vezető utakat, a tengeri kikötő és Brüsszel közötti autópálya kijáratait, valamint a mellékutakat traktorok torlaszolják el - írta a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap kedden.

Mint a Magyar Távirati Iroda (MTI) híréből kiderült, hogy az országos tüntetést szervező szakszervezet, a Fiatal Gazdák Szövetségének (FJA) tájékoztatása szerint azt tervezik, hogy legalább 36 órára megakadályozzák a bejutást az ország második legnagyobb északi-tengeri kikötőjébe. A kikötőt azért tették elérhetetlenné, mert a gazdák rovására kap gazdasági támogatást, illetve, a károsanyag-kibocsátásról szóló uniós irányelv szerint negyvenszer többet bocsáthat ki, mint a gazdálkodók.

A napilap internetes oldalán arról számolt be, hogy Céline Tellier zöldpárti vallon környezetvédelmi miniszter a régió fővárosa, Namur közelében fekvő Daussoulx autópálya-csomópontjánál kialakult traktoros blokádnál félórás megbeszélést folytatott a megmozdulást szervező szakszervezet képviselőivel. A találkozón számos témát vitattak meg, többek között az új növényegészségügyi előírásokat és a gazdák számára nem elégséges termelői árak problémáját. A válaszokkal elégedetlen gazdák és miniszteri kíséret között dulakodás tört ki, Céline Tellier-t ezért a helyszínről ki kellett menekíteni - írták. Nem akarjuk többé azt hallani, hogy majd megvizsgáljuk, hogy majd meglátjuk - idézte a tüntetés résztvevőit a hírportál.

A szervezők közölték: az országos megmozdulás időtartama a politikai döntésektől függ. A gazdálkodók mindaddig folytatják a megmozdulást, amíg a kormányzat konkrét intézkedéseket nem terjeszt elő az aggodalmak kezelésére. Alexander De Croo belga miniszterelnök kedden találkozik a mezőgazdasági termelők szervezeteivel Brüsszelben.

A belga gazdálkodók a csökkenő bevételeik, romló gazdasági kilátásaik mellett a bonyolult jogszabályok és a túl sok adminisztrációs munka miatt tiltakoznak. Elítélnek továbbá több, túlzónak tartott belga és uniós környezetvédelmi intézkedést, valamint az uniós szabadkereskedelmi megállapodások kockázataira hívják fel a figyelmet.

A forgalomlassítással is járó megmozdulás Belgiumban már péntek este elkezdődött kisebb vidéki városok közelében. Vasárnap este a vallóniai Mons közelében a résztvevők autógumikat és szalmabálákat égettek, traktorjaikkal pedig akadályozták a Brüsszelt Párizzsal összekötő autópálya forgalmát.

Hétfő reggel óta a mezőgazdasági termelők megmozdulása jelentős zavarokat okoz főként az ország déli részének útjain, különösen a daussoulx-i autópálya-csomópontnál és az autópályák brüsszeli bejáratainál. A belga főváros vezetése azt ajánlja az autósoknak, hogy ne induljanak gépkocsival Brüsszelbe. A gazdák a belga főváros uniós negyedének egyes útjainak forgalmát lassítják traktorjaikkal.

Az egyik Facebook-oldal pedig élő közvetítést ad a demonstrációról. 

A spanyol gazdák is készülődnek 

Több európai országot követve a spanyol gazdák is tüntetésekre készülnek, miután a három legnagyobb spanyol gazdaszervezet kedden megállapodott a megmozdulásokról. Az érdekképviseletek közös közleménye szerint az első, regionális szintű demonstrációkra a következő hetekben kerül sor, konkrét időpontot egyelőre nem jelöltek meg.

A szervezetek tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy az unión kívüli országokból származió olcsó mezőgazdasági termékek lenyomják az uniós és spanyol termékek árát, miközben nem felelnek meg az EU-s normatíváknak. Az ellentmondást és képmutatást képviselik az EU politikai fellépésében.(...) Tisztességtelen verseny, amely több ezer gazdaság életképességét kockára teszi Spanyolországban és Európában - fogalmaztak.

Mint írták, az európai és spanyolországi mezőgazdasági szektor egyre növekvő frusztrációba és nyugtalanságba süllyed a nehéz körülmények és az EU-szabályok által generált fullasztó bürokrácia miatt. Létfontosságú a közösségi preferenciák helyreállítása élelmiszerszuverenitásunk helyreállításához és garantálásához - hangsúlyozták.

Akcióikkal egy olyan ambiciózus cselekvési tervet követelnek, amely európai, belföldi kormányzati és tartományi szintű intézkedéseket is tartalmaz az aszályból, az ukrajnai háborúból, a közös agrárpolitikából és a munkaügyi kérdésekből adódó problémák kezelésére. A COAG, az UPA és az ASAJA szervezetek közleményükben kifogásolták újabb uniós szabadkereskedelmi megállapodások megkötését. Mint írták, szorgalmazni fogják a többi közt a Mercosur-megállapodásról szóló tárgyalások leállítását, valamint az Új-Zélanddal kötött egyezség ratifikálásának megtagadását.

Emellett Spanyolország kormányának az Európai Bizottság felügyelete mellett fokoznia kell az ellenőrzést a marokkói határon, hogy az importált marokkói mezőgazdasági termékek megfeleljenek az EU belső előírásainak. Követeléseik közt szerepel a Közös Agrárpolitika (KAP) "rugalmasabbá és egyszerűbbé tétele", mivel úgy vélik, hogy a túlzott bürokrácia vállalhatatlan költségeket okoz a hivatásos gazdálkodóknak, és nem teszi lehetővé a környezetvédelmi célkitűzések teljesítését.

Izrael egészen addig nem vet véget a gázai háborúnak, amíg minden célját el nem érte – szögezte le.