Kárpátalja;Ukrajna;Szijjártó Péter;Ungvár;Dmitro Kuleba;

- „A kárpátaljai magyarok is az Európai Unióhoz akarnak tartozni” – Tiltakozók várták Szijjártó Pétert az ungvári városházánál

Úgy vélik, az Orbán-kormány valamilyen rejtélyes okból Oroszország elnökének érdekeit képviseli Magyarországon és külföldön, például akkor, amikor az Európai Tanácsban nem szavazta meg Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdését.

Az Újratervezés kárpátaljai csapata hétfőn egy molinóval várta Szijjártó Péter külügyminisztert az ungvári városháza előtt. Ezen az állt, „A kárpátaljai magyarok is az Európai Unióhoz akarnak tartozni”.

Az aktivistacsoport vezetője a Facebook-oldalán azt üzente, a kárpátáljai magyarok is szeretnének szabadon utazni és munkát vállalni az Európai Unión belül. „Ha ez nem is valósulhat meg rögtön, legalább ne késleltessük a folyamatot. A trianoni határok meghaladása ugyanis minden magyar érdeke” – fogalmazott.

Emellett kiemelte, az Orbán-kormánynak nemcsak a magyarországi, hanem a határon túli magyarok érdekeit is képviselnie kellene, ami helyett valamilyen rejtélyes okból Oroszország elnökének érdekeit képviseli itthon és külföldön, például akkor, amikor az Európai Tanácsban nem szavazza meg a kárpátaljai magyarok európai integrációját.

Korábban lapunk is megírta, hogy Ungvár magyarjai közül többen bírálják Orbán Viktor miniszterelnököt, amiért gátolni próbálja Ukrajna uniós támogatását. A régió magyar falvaiban viszont töretlen a bizalom a kormányfő iránt. Az erről szóló riportunk ide kattintva olvashatják el.

A magyar tárcavezető és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter hétfői találkozója a legmagasabb kétoldalú kormányzati szintű magyar-ukrán tárgyalás azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök parancsára az orosz hadsereg egységei 2022. február 24-én lerohanták Ukrajnát. 

A magyar-ukrán viszonyt több kérdés is feszélyezi Orbán Viktor többé-kevésbé putyini propagandát visszhangzó kijelentéseitől az Ukrajnának szánt EU-s támogatás vétóján át a kárpátaljai magyar kisebbség nemrég törvényben visszaállított nyelvhasználati jogaiig, ennek ellenére a tárgyalás hivatalos célja egy Orbán-Zelenszkij csúcs előkészítése. Olha Sztefanisina miniszterelnök-helyettes erről korábban azt mondta, az ukránok szeretnék, ha ennek a helyszíne nem Budapest, hanem Kijev lenne.

Egyre hangosabbak leszünk Németországban, Franciaországban, Belgiumban és szerte az EU-ban – üzente az egykori igazságügyi miniszter.