bűnügy;Ukrajna;sikkasztás;SZBU;fegyvervásárlás;orosz-ukrán háború;

A Biden-kormányzat új stratégiát dolgoz ki az ukrán haderő és gazdaság megerősítésének támogatására

- Lőszerre szánt pénzt síboltak el

Újabb botrány rázta meg a hétvégén az ukrán védelmi minisztériumot, miközben az ország minden erejét a fronton folyatódó heves orosz támadások feltartóztatására és a szövetségesektől szerezhető újabb katonai támogatás biztosítására kellene fordítsa. 

Az ukrán biztonsági szolgálat (SBU) szombaton közölte, hogy letartóztatta a minisztérium két magas rangú tisztviselőjét és három bűntársukat, akik elsikkasztották a hadsereg egyik lőszerbeszerzésére szánt 1,5 milliárd hrivnyás (mintegy 14 milliárd forint) összeget. Beszámolók szerint két tisztviselő egy kevéssé ismert fegyvergyártó cég, a Lviv Arsenal vezérigazgatójával intézte a 100 ezer aknavetőgránát beszerzésére vonatkozó szerződést. A minisztérium tavaly augusztusban ki is fizette az összeget, a cég azonban nem szállított lövedékeket, viszont a készpénz egy részét egy balkáni bankszámlára utalta át. Az öt vádlott egyikét letartóztatták, amikor megpróbált elmenekülni az országból. Az SBU közölte, hogy vissza tudja szerzi az ellopott összeg egy részét.

Az ukrán elnök régóta küzd a korrupció visszaszorításáért, meg akarja mutatni, hogy az EU- és a NATO-csatlakozásra törekvő országa az Oroszországgal vívott hábrú közepette is képes kezelni ezt a problémát. Volodimir Zelenszkij szeptemberben menesztette Olekszij Reznyikov védelmi minisztert, miután a tárcánál egyik botrány a másikat követte. Reznyikov néhány beosztottját állítólag rajtakapták, hogy a csapatok élelmiszer-ellátására kötött szerződéseket felduzzasztották. Zelenszkij a regionális katonai toborzóközpontok vezetőit is elbocsátotta, miután állítólag kenőpénzt fogadtak el azoktól, akik el akarták kerülni, hogy a frontra küldjék őket. A Reznyikov helyére kinevezett Rusztem Umerov megfogadta, hogy felszámolja a korrupciót.

A Biden-kormányzat mindeközben, a kongresszusban kialakult finanszírozási patthelyzet ellenére, hosszú távú stratégiát dolgoz ki Kijev támogatására, az új tervek azonban nem számolnak azzal, hogy Ukrajna 2024-ben jelentős előnyre tehetne szert Oroszországgal szemben. Mint illetékes tisztviselők a Washington Postnak elmondták az új stratégia inkább arra összpontosít, hogy segítse Ukrajnát az újabb orosz előrenyomulások elhárításában, miközben hosszútávon az ukrán haderő és a gazdaság megerősítését célozza.

Az amerikai tervezés része az Ukrajnát támogató közel három tucat ország azon erőfeszítéseinek, hogy hosszú távú biztonsági és gazdasági támogatást ígérjenek, nem utolsó sorban azért, hogy kitartást és elszántságot mutassanak fel Moszkva fokozódó háborús erőfeszítéseivel szemben. Az együttműködés egyik legfrissebb példájaként Ukrajna és Litvánia a múlt héten közös dróngyártásról döntött az ukrán haderő számára. "Litvánia rendelkezik a szükséges technológiákkal, Ukrajna pedig a gyártás növelésének lehetőségével, és ez volt a fő témánk" - mondta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a litván kollégájával, Gabrielius Landsbergisszel közös kijevi sajtótájékoztatón. Zelenszkij elnök közelmúltbeli litvániai látogatásán Vilnius egy 200 millió eurós hosszú távú támogatást is jóváhagyott Ukrajna számára.

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök szerint országa halad a korszerű fegyverzet beszerzésének útján.