„Az alkohol olyan volt Petrinek, mint Van Gogh palettáján az okkersárga” – vallotta Petri Györgyről egykori íróbarátja, Forgách András. „A feltolakodó undor okán” – Petri György tekintete címet viselő beszélgetésen. Forgách András - aki személyesen is ismerte a költőt - anekdotáin keresztül Petri hétköznapi lázadó énjét ismerhette meg a közönség, míg beszélgetőpartnere, Turi Tímea Petri költészete felől közelített az életműhöz. A beszélgetést Radics Péter, a DIA kulturális szervezője moderálta.
Radics Péter azt emelte ki Petri Györggyel kapcsolatban, hogy a költő önkéntes számkivetett volt abból a szempontból, hogy direkten nem szeretett volna tartozni egyetlen intézményhez sem. Forgách András, a költő egyikori jó barátjaként, viszont úgy gondolta Petri az önmagáról alkotott képe szerint ő valójában „egy konzervatív közép-keresztény hivatalnok” volt, aki mindig elegánsan, öltönyben, nyakkendőben jelent meg a hivatalos eseményeken, tehát sokszor pont annak az ellentétét képviselte, amit általában gondolnak róla az emberek. Forgách elmondása szerint egyszerre volt egy civilizált, a szabályokhoz alkalmazkodó Robinson Crusoe, és a társadalmon kívül álló őslakos, Péntek.
Forgách szerint Petri örökké küzdött a saját kultusza kialakulása ellen. Elmesélt egy történetet, ahogy amikor megkapta a Kossuth-díjat, Petri olyan depresszióba esett, amelyet ő azelőtt még nem tapasztalt vele kapcsolatban. „Nem tudta mit kezdjen magával: most rádobták ezt a súlyos terhet, hogy ő egy Kossuth-díjas művész” – emlékezett vissza Petriről Forgách. Az író szerint az volt az „enyhítő körülmény” Petri számára, hogy amikor Göncz Árpád átadta a díjat a Parlamentben azt mondta neki: „Gyurikám, jól fog neked állni ez a kis smukk”.
A beszélgetésen Petri ellenzékisége és politikai kiállása is szóba került. Turi Tímea elmondása szerint Petri a maga objektivitásra törekvő szemléletmódjával nem kínálja nekünk tálcán a megoldásokat, és az olvasóra hagyja azt a feladatot, hogy kitalálja, a saját korszakában hogyan lehet „ellenzéki” vagy lázadó. Forgách szerint Petrire a korában ráerőltették azt a jelzőt, hogy ő egy politikai költő, de valójában ez a címke nem illik a költészetére.
A másik megkerülhetetlen téma volt Petri kapcsán az alkoholizmus és a költészetének az összefonódása. Forgách elmondta, hogy Petri többször megpróbált leszokni az alkoholról és megesett, hogy hat hónapig is megállta, hogy ne igyon, de számára „alkohol nélkül olyan szürke volt a világ”. Turi Tímea szerint azt is meg kell jegyezni, hogy az alkoholizmus a Kádár-rendszerben egy népbetegség is volt és sokak életében az alkohol egy menekülési lehetőséget is jelentett az akkori állapotok elől. Turi szerint azonban abban az időben ez a függőség egy megengedett menekülési módnak számított: „Minden korszakban annyira lehet menekülni és tiltakozni, amennyire az a rendszer engedi.” – mondta a költőnő. Illetve azt is hozzáfűzte, hogy Petri versei azt a mondanivalót is magukban rejtik, hogy tehettünk úgy, mintha menekülnénk ebből a rendszerből, de valójában nem voltunk képesek elmenekülni.
Forgách szerint Petri az alkoholizmusával is okosan bánt, abból a szempontból, hogy ő megérezte azt, hogy ezt a függőségét hogyan tudja felhasználni a költészetéhez.
Infó: „A feltolakodó undor okán” – Petri György tekintete. Petőfi Irodalmi Múzeum, 2024. 01.25. A beszélgetés a február 9-én megnyíló Petri György 80. születésnapja alkalmából létrehozott Pop-up kiállítást megelőző programjai közé tartozott.