„A százados úr kiváló egészségnek örvend” – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Indexnek adott, csütörtökön megjelent inrterjújában Orbán Gáspárról arra a kérdésre, hogy a közösségi médiában elterjedt a híre, hogy meghalt volna a miniszterelnök fia. Mint kiderült nem csupán egészséges a Magyar Honvédség hivatásos katonatisztje, hanem készülhet is Csádba, a közép-afrikai országba tervezett magyar misszióba.
– Orbán Gáspár katonatiszt, méghozzá egy kiválóan képzett, az Egyesült Királyság-beli sandhursti akadémián is képesítést szerzett magyar katonatiszt. Odamegy, ahová a parancs szerint mennie kell. Én rendeltem ki összekötő tisztnek. Ez egy hadsereg, nem kívánságműsor, és ő feladatot teljesít. Magyarországon a katonák parancsot teljesítenek. Speciális képzettsége, jogi ismerete és nyelvtudása miatt alakulatától a miniszteri kabinetbe vezényelve a csádi misszió előkészítésében vesz részt, más katonai és civil elöljárókkal együttműködve – fejtette ki a tárcavezető, hogy mit is tervez az ifjúval.
Arra is kitért Szalay-Bobrovniczky Kristóf, hogy mi keresnivalója van a magyar katonáknak Csádban. A kérdés összefügg a magyar migrációs politikával, mert Orbán Viktor által gyakran emlegetett fordulattal azt mondta: „ A problémákat ott kezeljük, ahol azok keletkeznek”.
– Ahelyett, hogy a migráció támogatásával azt ösztönöznénk, hogy a gondot importáljuk ide, és ezzel bajt hozzunk a saját fejünkre is, a helyiek igényeinek és kéréseinek megfelelő segítséget visszük helybe. A Száhel-övezetben, ahonnan amúgy is nagy az elvándorlás, amit a terrorizmus és a politikai bizonytalanság is tovább ront, elemi érdekünk a régió stabilitása. Puccshullám söpört végig az övezetben, melyből jóformán csak Csád maradt ki. Ezért döntöttünk úgy, hogy komplex segítséget küldünk Csádnak, amelynek van katonai eleme is – vázolta a magyarok tervezett kalandját Afrikában.
A tárcavezető beszélt még a jövőbeni tervekről, arról, hogy a magyar kormánynak az a célja, hogy olyan mértékben megerősítse az országot, hogy senki se fenyegethesse a jövőben. Szerinte ehhez kiépül a teljes légvédelem, feláll a nehézdandár, amelynek építőkockái a Leopárdok, a PzH-k, a Gidránok és a Lynxek; a legmodernebb izraeli radarokkal és norvég rakétákkal pedig komoly légvédelmi rendszert építenek ki.
Cáfolja a Honvédemi Minisztérium, hogy ösztöndíjasként tanult Orbán Gáspár a brit elitakadémiánOrbán Gáspár a Honvédelmi Minisztérium ösztöndíjasaként járhatott a brit elit akadémiára