;

tenisz;Melbourne;

A 21 éves kínai játékos először jutott be egy Grand Slam-torna döntőjébe

- Ez a név tényleg jól Cseng

Tíz év múltán lehet kínai női győztes Ausztráliában, a másik finalista a még szettet sem vesztő belarusz bombázó, Arina Szabalenka.

Mintha kötelező lett volna: mindkét női egyes elődöntő 102 percig tartott tegnap Melbourne-ben. Előbb Arina Szabalenka és Coco Gauff találkozott, akár a múlt évben az amerikai nyílt bajnokság döntőjében. Mégsem ugyanúgy. Tavaly Gauff nyert három szettben, most Szabalenka visszavágott kettőben.

Korábbi ausztráliai mérkőzésein a belarusz teniszezőnő egyetlen játszmát sem vesztett az idén, s ez továbbra is így van, mert a német Ella Seidel (6:0, 6:1), a cseh Linda Fruhvirtová (6:3, 6:2), az ukrán Leszja Curenko (6:0, 6:0), az amerikai Amanda Anisimova (6:3, 6:2) és cseh Barbora Krejčiková (6:2, 6:3) után Gauffot 7:6, 6:4-re győzte le.

Eddig három játéknál többet nem nyertek ellene egy szettben, most amerikai vetélytársa ezt kétszer is felülmúlta, de így sem járt sikerrel. Pedig az első játszmában Szabalenka 5:2-es vezetése után harcolta ki a rövidítést, ám a tie-breakben nagyon elporolták (7-2).

A folytatásban a vízfakasztóan ágyúzó fehérorosz már nem adta ki kezéből az irányítást (6:4), így ő az első nő a külön kategóriát képviselő amerikai Serena Williams (2016, 2017) óta, aki két egymást követő esztendőben döntőt vívhat Melbourne-ben. Ha nyerne, akkor 11 év elteltével ismételné meg honfitársa, Viktorija Azarenka ausztráliai bravúrját.

Győzelme után érthetően vidáman nyilatkozott: „Készen álltam, hogy kivívjam a döntőbe jutást. Könnyebb dolgom volt, mint a US Open döntőjében, mert ott nem kaptam támogatást. Cocóval játszani remek; azt remélem, hogy sok döntőt vívhatunk még, s hogy mindegyikben én nyerek.”

A meccs közben is ideges, nyolc kettős hibát ütő Gauff nem érezte ennyire jól magát, könnyek között hagyta el a Rod Laver Arenát.

Nem volt boldog Dajana Jasztremszka sem. Az ukrán lány nyolc meccset nyert az elődöntőig, hármat még a selejtezőben. A kvalifikációs szakaszban háromszor annyi szettet vesztett, mint a főtáblán. Egyet-egyet „leadott” a szerb Lea Boškovićnak (6:3, 4:6, 6:3), a görög Valentina Grammatikopulunak (6:4, 3:6, 6:4) és az ausztrál Maya Jointnak (6:2, 1:6, 6:4).

Ehhez képest a főtáblán csupán az amerikai Emma Navarro tudott tőle játszmát rabolni (6:2, 2:6, 6:1), a cseh Markéta Vondroušová (6:1, 6:2), az oroszból franciává lett Varvara Gracheva (6:3, 6:2), aztán Azerenka (7:6, 6:4) és a cseh Linda Nosková (6:3, 6:4) hiába kísérletezett ellene.

A kínai Cseng Csin-vennel viszont meggyűlt a baja. Pedig eleinte a Barcelonában élő ázsiai lány is ugyanolyan ideges volt, mint a háború elől Franciaországba menekülő ellenfele, aki a tömegpusztító Putyin „különleges hadműveletének” rakétás fázisában két éjszakát egy mélygarázsban töltött.

Annál mélyebben csak az van, hogy Szijjártó miniszter roppant büszke az ugyancsak irtó (rossz) orosz Lavrov kollégától átvett Barátság Érdemrendre.

Cseng magát tüntette ki, amikor 3:3 után 5:3-ra elhúzott, de akkor nagyon megingott, és leginkább annak köszönhette a szett megnyerését, hogy vetélytársa még nála is többet rontott (6:4).

Majd a második játszmában 2:3 után három egymást követő játékban igazolta, miért jegyzik a világranglista 12. helyén. E három gémben a nyert pontok aránya 12:1 volt a javára, és az a hajszál is úgy került a levesbe, hogy Jasztremszka labdáinak egyike lepottyant a neccről. Cseng sorozatban ütött négy ásszal egyenlített 3:3-ra, ellenfele abban a játékban szó szerint a labdához sem ért.

A 6:4-et kopírozó 21 éves győztes a diadal után elmondta: legalább tízszer látta már honfitársa, Li Na tíz évvel ezelőtti melbourne-i döntőjét, a szlovák Dominika Cibulková elleni 7:6, 6:0-s győzelmét. Finalista elődjével találkozott most az ausztrál fővárosban, és Li Na azt javasolta neki: „A pályán ne gondolkozz túl sokat, játssz egyszerűen!”

Ez persze legalább olyan kihívás, mint egy kínainak angolul vagy spanyolul énekelni. Márpedig Cseng kedvenc időtöltése a karaoke. Ahogyan mondja: „Kínaiul jól megy, angolul vagy spanyolul nehéz.”

Lehet, még mindig könnyebb, mint a címvédő Szabalenkát legyőzni a döntőben. A két játékos eddig egyszer találkozott egymással: a US Open múlt évi negyeddöntőjében a belarusz bombázó 6:1, 6:4-re győzött.

A papírforma ezúttal is ilyesmit ígérne.

Ha egy döntőben létezne egyáltalán papírforma.

Az olasz csapat színeiben eddig 103 versenyen állt rajthoz, ötször nyert, 30-szor végzett a dobogón, és 1035 pontot gyűjtött.