foglalkoztatás;jogsértés;feketemunka;

Képünk illusztráció

- Tömeges jogsértést tapasztaltak a munkáltatóknál, még mindig jellemző a feketefoglalkoztatás

Sokszor azzal mentegetik magukat a cégek, hogy az illető próbanapon van, de abban is reménykednek, hogy a nehezen megközelíthető munkavégzési helyeket elkerülik az ellenőrök. 

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság több mint 11 ezer munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók többségénél 67 százalékánál találtak munkaügyi jogsértést - írja az Economx a tavalyi ellenőrzéseket összefoglaló tanulmányra hivatkozva.

A dokumentum a tavaly január és szeptember közti periódust vette gorcső alá. A szabálytalanságok több mint 40 ezer munkavállalót érintettek. Kiderült az is, hogy a bejelentés nélküli foglalkoztatás még mindig jelentős: ez az ellenőrzött munkavállalók 15,67 százalékát vagyis több mint 6,3 ezer főt. Az építőiparban és a vagyonvédelemben dolgozik a legtöbb feketemunkás: itt 25-30 százalékos ennek mértéke. A mezőgazdaságban 2,8; a feldolgozóiparban 1,6; a kereskedelemben 10,5; míg a vendéglátásban 10 százaléknyian dolgoztak úgy, hogy azt nem jelentették be.

A munkáltatók a legtöbb esetben azzal mentegették magukat, hogy az érintett csak „próbanapon van”, s csak akkor jelentik be, ha majd megfelelt az elvárásoknak. Emellett gyakori kifogás a könyvelési hiba, de sokan bíznak abban, hogy a nehezen megközelíthető helyeket elkerülik a hatósági ellenőrzések. 

Az intézkedések 70 százaléka esetében semmiféle retorziót nem alkalmazott a hatóság, a legtöbb szankciót a feketemunkások miatt szabták ki. A vizsgált periódusban 934 millió forintot tett ki a pénzbüntetés mértéke, amiből 309 millió az építőipar részesedése. 

Mivel az EU orosz vezetékes fűtőanyagellátását - néhány tagállam, például Magyarország kivételével - mára az LNG váltotta fel, a tőzsdei árak a tél ellenére is a 2022 előtti szintek közelébe estek.