;

Fidesz;államfő;női egyenjogúság;női politikus;Novák Katalin;

Ruandában már konferenciázott az államfő (jobbról a második)

- Hiába rendez Novák Katalin találkozót a világ női államfői számára, ez addig csak szemfényvesztés, amíg nem nőbarát a magyar politika

Súlytalan egyenjogúsági élharcos.

„A nők a mai napig kisebbségben vannak a politikában. Ha elfogadjuk azt, hogy a nőknek lehetnek közös érdekei, megjeleníthetnek bizonyos témákat, akár egy másfajta stílust, hangnemet a politikában, akkor kifejezetten előnyös, ha van egy ilyen összefogás, amelynek keretében bizonyos célokért párttól, színtől, országtól függetlenül együtt tudnak fellépni. A női összefogásnak minden szinten van értelme, a politikában is, de ennek a találkozónak az esetében az lesz az érdekes, hogy ki jön el, miről lesz szó, és esetleg elfogadnak-e valamilyen nyilatkozatot a végén” – jelentette ki lapunknak Várnagy Réka a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Mint arról írtunk, az év elején vált biztossá, hogy Novák Katalin köztársasági elnök idén ősszel az összes női államfőt meghívja Magyarországra, hogy megvitassák, mit tehetnek a világ konfliktusos régióiért, a mielőbbi békéért. „A köztársasági elnök folyamatosan kiáll amellett is, hogy több nőre van szükség a közéletben. Novák Katalin meggyőződése, hogy a női vezetőknek speciális szerepe lehet például a konfliktusok feloldásában, a háborús helyzetek esetén a béke megteremtésében” – írta a Sándor Palota.

Várnagy Réka szerint amikor Novák Katalin a békét teszi meg a találkozó fő témájának, arra a feltevésre is alapoz, miszerint a női vezetők hatékonyabban elő tudnák mozdítani a nemzetközi konfliktusok megoldását alapvetően kompromisszumkészebb habitusuknak köszönhetően. Nemzetközi kutatásokkal igazolt tény, hogy a nők a politikában általában együttműködőbbek és kevésbé agresszíven kommunikálnak, mint a férfiak. Ugyanakkor ennek nem az az oka, hogy alapvetően ilyennek születtek, ez lenne a biológiailag meghatározott alaptermészetük, hanem az, hogy így tudnak érvényesülni, a környezet ezt várja tőlük. Novák Katalin szinte az ukrajnai háború kitörése óta a béke fontosságát hangsúlyozza, és az orosz agressziót is többször elítélte nyilvános szerepléseiben, szemben a kormánypártok politikusaival.

„Annak is van egyfajta üzenet értéke, hogy ő ezt a békepártiságot az egyik legsúlytalanabb politikai pozícióból képviseli” – tette hozzá a kutató.

Mivel Novák Katalin nem tekinthető a kormánytól független politikai figurának, feltételezhető, hogy ezt a szerepet szánták neki, hogy némileg javítsa az ország megítélését a háború kapcsán.

A szakértő szerint annak ellenére, hogy valójában nincs mozgástere, mégis van jelentősége annak, hogy nő a köztársasági elnök, mert szerepmodell értéke van a fiatalok számára, ez pedig önmagában érték. Ugyanakkor ez nem fogja megváltoztatni a társadalmi egyenlőtlenségeket, márpedig Magyarországon 10 százalék alatt van a női képviselők aránya a parlamentben. „Attól, hogy egy politikus nő, egyáltalán nem biztos, hogy képviseli is a nők érdekeit. A világon az államfőknek nagyon különböző jogköreik vannak, Magyarországon Novák Katalinnak szinte semmilyen valós döntési lehetősége nincsen. A magyar köztársasági elnökökre jellemző, hogy mivel gyenge a jogkörük, ezért megpróbálják ezt egy imidzsel megerősíteni. Áder János a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot tette meg fő témájává, Novák Katalin pedig azt hangsúlyozza, hogy nőként is el lehet érni ilyen magas pozícióba.”

A Fidesz az utóbbi években láthatóan igyekszik azt a képet kialakítani magáról, hogy itt a nők bármit elérhetnek. Különösen látványos, hogy az Európai Parlamentbe arányaiban mindig több nőt küldenek, mint amennyien az itthoni országgyűlésben ülnek. Mindez viszont addig a pillanatig csupán szemfényvesztés, amíg nem javul a nők aránya a politika mellett a tudományos vagy üzleti életben, és amíg a számukra valóban fontos témák nem kapnak kellő figyelmet. Elég például arra gondolni, hogy Magyarország továbbra sem ratifikálta a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló isztambuli egyezményt. Vagy arra, hogy az intim higiéniai termékeken továbbra is 27 százalékos az Áfa, így a menstruációs szegénység továbbra is komoly, általában elhallgatott probléma az országban. Várnagy Réka szerint amíg a társadalmi adatok azt mutatják, hogy nem nőbarát a politika egy országban, gyanakodhatunk, hogy egy nő kinevezése egy ilyen magas pozícióba elsősorban propaganda célokat szolgál.

Szelektív nőügyek

Novák Katalin „ötletéhez” hasonló találkozók jó ideje léteznek, a Women Political Leaders Summit például a női politikai vezetők egyik legjelentősebb globális találkozója, amit 2013 óta kilencszer rendeztek meg, legutóbb 2023 júniusában Brüsszelben. Az eseményen a világ minden tájáról 350-400 női politikai vezető gyűlik össze az államfőktől a parlamenti képviselőkig, de vannak meghívottak a tudományos- és üzleti életből, valamint a civil szférából is. Novák Katalin a tavalyi eseményen például nem vett részt, de néhány nappal később nagy felzúdulást keltett a jelenléte a Ruandában rendezett Women Deliver elnevezésű nőjogi konferencián. Feminista szervezetek Novák genderrel és az abortusszal kapcsolatos álláspontja mellett többek között azért háborodtak fel a jelenlétén, mert 2022-ben azt mondta: a nők ne higgyék, hogy folyamatosan versenyezni kell a férfiakkal, vagy ugyanannyit kellene keresniük, mint nekik.

Bedő Dávid adott be írásbeli kérdést a témában.