;

árfolyam;kamatcsökkentés;OTP;bankok;forintgyengülés;Nagy Márton;

- Megzuhant az OTP, gyengült a forint

A befektetők Magyarország iránti, amúgy is törékeny bizalmát a nemzetgazdasági miniszter hétfőn képernyőre vetett gondolatai rendíthették meg.

A hétfői, 0,35 százalékos esés után, kedden, napközben, 3,5 százalékos mínuszt is mutatott az OTP árfolyama. Az ok: Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter hétfőn, a Portfolio.hu-n megjelent cikkében ugyanis kifejtette: szerinte szerencsésebb lenne, ha a jövőben a magyar bankok változó kamatozású hiteleiket nem a bankközi kamatlábhoz, a Buborhoz, hanem a jóval alacsonyabb kamatozású diszkontkincstárjegyek (dkj) kamatához áraznák. Ráadásul a tárcavezető mindezt visszamenőleges hatállyal javasolta. Nagy Márton szerint az így kialakuló alacsonyabb kamatok megnövelnék a hitelfelvételi kedvet, ami serkentené a kormány által erőltetett gazdasági növekedést.

Jelenleg a 3 hónapos dkj-hozam 2,5 százalékponttal elmarad a hasonló futamidejű Bubor-kamattól. Igaz, ez a jelentős különbség épp a kormányzati nyomás miatt alakult ki. A bankokat, befektetési alapokat ugyanis épp a kormány kötelezte állampapírok és dkj-k vásárlásra – nyilatkozta lapunknak egy neve elhallgatását kérő banki elemző. A szakértő az OTP árfolyamának keddi esését és a forint hét eleje óta tapasztalt gyengülését is a nemzetgazdasági miniszter friss terveivel hozta összefüggésbe. A kormány új elképzelésével ismét beavatkozna a piaci folyamatokban, rontaná a bankok jövedelmezőségét és az infláció elleni jegybanki fellépés (monetáris transzmissziónak nevezett) hatékonyságát. A szakértő szerint az is elbizonytalanítja a piacokat, hogy a miniszteri cikk publikálásának célja sem világos: ez egy sajátos társadalmi egyeztetés, avagy már a bejelentés. Mindazonáltal a közlés egyértelműen a kormány e tárgyú, komoly szándékaira utal – tette hozzá az elemző.

A nemzetgazdasági miniszter tervét meglepően gyorsan és csípőből bírálta a Reuters kérdésre a Standard & Poor's (S&P) nevű hitelminősítő egyik szakértője. Szerinte ez egy populista kormányzati javaslat, ami kockázatot jelent a bankok számára, csökkenti azok jövedelmezőségét – idézte az illetékest a Portfolio.hu. Az S&P szakértője megjegyezte: a tervezett intézkedés aláásná Magyarország elmúlt hetekben javulásnak induló befektetői megítélését. Feltehetőleg a S&P szakértőjének a Reuters által idézett véleménye hívta fel a befektetők figyelmét a magyar kormány körvonalazódó tervére és ennek lehet betudható az OTP-részvény árfolyamának keddi esése is. A forint szintén gyengült a hét eleje óta, hétfőn reggel az eurót 382 forinton jegyezték. Ez kedden nap közben már 385,5 forinton állt. A forint gyengülését az újabb kormányzati terv mellett az is okozhatja, hogy a piacok bizonytalanok a Magyar Nemzeti Bank jövő heti kamatcsökkentésnek mértékét illetően.

A jövedelmek legmagasabb 10-20 százaléka annyira felhúzza az átlagot, hogy az már túl torz képet mutat.