;

Opten;cég;

- Csökkent az üzleti derűlátás

Tavaly decemberben némiképp csökkent a különböző hazai ágazatok cégvezetőinek és - tulajdonosainak derűlátása - olvasható ki az Opten és a Bridge Budapest negyedéves felméréséből.

A cégvezetők a rövidtávú kihívások helyett a visszaesés hosszabb távú kifutásával számolnak, ami stratégiai gondolkodást követel – idéz az Opten közleménye a Bridge Budapesttel közös, Jövőkép Mátrix 2023 elnevezésű, tavaly év végi üzleti hangulatfelmérésükből. A kedvező érzet csökken. A cégvezetők még nem érzik, hogy fellélegezhetnek, és a jövőt illetően is egyre bizonytalanabbak. A megkérdezett több mint száz hazai cégtulajdonos és felsővezető egy tízes skálán (melyen az 5 pont alatti érték kedvezőtlen, az afeletti pedig kedvező kilátást jelöl) mostani helyzetét 6,6, a jövőbenit pedig 6,8 pontra értékeli. A legkedvezőbben a szolgáltatók érezték magukat, kissé maguk mögé szorítva az előző negyedév során élen álló ipart. A friss adatok egyszersmind visszaigazolják a szolgáltatók akkori derűlátását - hívta fel a figyelmet Csorbai Hajnalka, a céginformációs szolgáltató stratégiai igazgatója és az elemzés vezetője.

A legnagyobb kihívásokkal változatlanul az építőipar küzd. A szereplők úgy érzik, hogy hullámvasúton ülnek: a cégvezetők előérzetei borúsak, aminél az eredmények kedvezőbbek, de az igazi derűlátás még távolinak tűnik. Bár a kereskedelem rendszerint erős évet zár, kérdés, hogy az év végi fáradtság után mit mutatnak a beérkező makrogazdasági és pénzügyi mutatók. Egyelőre kérdés, hogy itt a hangulat tavaly tavaszhoz hasonlóan elindul-e a 7-es szint felé.

Az üzleti közérzet átlaga a korábbi időszak 7-es szintjéhez képest decemberben 6,6 pontra csökkent. Bár tehát a cégvezetők érzik a kihívások súlyát, a hangulat még mindig kedvező. Hasonló a helyzet a három hónapos előérzetek 7,2-ről 6,8 pontra csökkenő átlagával is. Sorrendben a leginkább derűlátók a szolgáltatók, akiket követ az ipar, a kereskedelem, legvégül pedig az építőipar. Bár utóbbi ágazat átlaga csak 5,33, ezzel, a korábbi időszak 4,8-ához képest, már szintén kedvező sávba csúsztak. A kilátások viszont még mindig 4,8-on állnak.

Bár az egyéni érzet mindig kedvezőbb a cégesnél, decemberben a korábbi 7,5-höz képest ez 6,9 pontra esett. A három hónapos előrejelzés a korábbi időszak 7,7 pontjához képest 7,1-re csökkent.

Teljesen természetes és hasznos, ha egy országban a Pénzügyminisztérium és a jegybank vitatkozik – véli Csaba László. A közgazdász akadémikus szerint az Orbán-kormány képes az országot kötvénykibocsásokkal finanszírozni, de az uniós pénzekhez képest nagyon drágán. Önkritikát sem a kormánytagoktól, sem a jegybanki vezetéstől nem hallani. Interjú.