;

Japán;űrszonda;holdra szállás;űrügynökség;

A SLIM japán űrszonda

- Leszállt a Holdra Japán űrszondája

A japán űrkutatási hivatal, a JAXA egyelőre nem erősítette meg, hogy sikeres volr-e a landolás, amely a kutatók szerint példátlan lenne, a Hold mesterlövészének is nevezett leszállóegységnek ugyanis a kijelölt céltól mindössze 100 méterre kellett megérkeznie.

 Feltehetően leszállt a Hold felszínére az első japán holdjármű – jelentette pénteken a japán űrhivatal, a JAXA. Az MTI szerint a holdraszállás részletei egyelőre nem ismertek, a hivatal ellenőrzi a továbbított adatokat és más paramétereket, és rövidesen közli: sikeres volt-e a művelet. A SLIM nevű űszondát 2023. szeptember 7-én indították el rakétával a délnyugat-japáni Tanegasima űrrepülőtérről, és december 25-én állt Hold körüli pályára. Amennyiben a küldetés sikerrel jár, a Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína és India után Japán lesz az ötödik ország, amely űrmodult juttat a Hold felszínére.

A BBC kész tényként számolt a SLIM leszállásáról, csak az a kérdés, hogy az „lágy vagy kemény” volt-e. A leszállás pontossága példátlan lenne – mondta Emma Gatti, a NASA egykori tudósa arról a japán kísérletről, hogy a kijelölt céltól mindössze 100 méterre landoljon az űrszonda. A legtöbb űrszonda ugyanis kilométerekre száll le a tervezett célponttól, például az amerikai Apollo 11, amellyel elsőként ember lépett a Holdra, a céltól csaknem 6,5 kilométerre szállt le.

A küldetés célja víz és minden más olyan elem felkutatása, amely a Holdon való emberi élet lehetőségét biztosíthatja. A japán űrkutatási hivatal azt is reméli, hogy a Moon Sniper, a „Hold mesterlövésze” által használt precíziós leszállási technológia segítheti a dombos Hold-pólusok feltárását. A BBC emlékeztetett, legutoljára 2023 augusztusában az idiai Chandrayaan-3 űrszonda Vikram leszállóegysége landolt a Hold déli sarkának közelében.

A régi csúcs, a Kaposváron 1918-ban mért 17,0 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet.