Az első bejelentésektől számított tíz napon belül elfogta, a bíróság pedig le is tartóztatta azt az 57 éves nőt, aki Miskolcon az elmúlt időszakban célzottan idős embereket keresett fel, majd elkábította, vagy bántalmazta őket, hogy megszerezze értékeiket – derült ki a police.hu pénteki híréből. Eddig több esetről is tudnak, de feltehetően vannak még, akiket hasonló módszerrel rabolt ki, vagy legalábbis megkísérelte a kirablásukat. A Miskolci Rendőrkapitányság várja további sértettek jelentkezését.
Az asszony módszerei változatosak voltak: legelőször egy 85 éves nőhöz csengetett be, magát önkormányzati dolgozónak kiadva. Gondosórát és gyógyszerkészítményt kínált eladásra, utóbbit a sértett ki is próbálta. A szertől elalélt nőtől az elkövető közel egymillió forintot és arany nyakláncot tulajdonított el. Egy másik esetben azzal az ürüggyel csöngetett be egy idős nőhöz, hogy üzenetet hozott a testvérétől. Az előszobában a kiszemelt áldozat gyanút fogott, telefonálni akart, erre az ügy gyanúsítottja rögtön elinalt.
A gyanúsított nő ezek után sem adta fel, volt, hogy aláírásgyűjtést színlelve jutott be egy lakásba, ahol bántalmazta az ott lévő idős asszonyt, akitől több mint egymillió forintot zsákmányolt. A kábítással többeknél is próbálkozott, egy ilyen esetben semmit nem talált az idős embernél, egy újabb áldozattól pedig néhány ezer forintot és bankkártyát sikerült csak zsákmányolnia.
A Miskolci Rendőrkapitányság kéri, hogy aki bármilyen információval rendelkezik az üggyel kapcsolatban, vagy áldozatává vált hasonló módon elkövetett bűncselekménynek, hívja a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központját a 06-46/514-506-os telefonszámon. Továbbá a nap 24 órájában elérhető a 06-80-555-111-es Telefontanú zöldszáma, vagy a 112-es, díjmentes központi segélyhívó szám.
Ugyanakkor felhívást is közzétettek, hogy az érintett vagy potenciális áldozatok hogyan kerülhetik el a bajt:
Ne engedjen be idegeneket a lakásába, bármire hivatkoznak is;
ajtónyitás előtt győződjön meg róla, hogy ki az, aki bekopogott, illetve becsengetett önhöz. Ha ismeretlen személyek szolgáltató, vagy valamely hivatal munkatársaként bemutatkozva szeretnének bejutni, kérje el tőlük a fényképes igazolványukat. Az adatokat olvassa el, szükség esetén ellenőrizze azok valódiságát, (például hívja föl telefonon az adott vállalatot), mert előfordulhat, hogy a csalók ezzel a módszerrel is próbálkoznak.
ne engedjen be otthonába házaló ügynököket, árusokat;
ha idegent mégis beenged, ne hagyja egyedül, még rövid időre sem;
a megvásárolt termékről minden esetben kérjen számlát, mely szükséges lehet a fogyasztói jogok érvényesítéséhez. Különféle készítményeket, például gyógyszereket semmi esetre se vegyen házalóktól, csak ellenőrzött helyről, gyógyszertárból;
otthonában kizárólag akkor tartson nagyobb pénzösszeget, vagy ékszert, ha ezek tárolására szolgáló biztonsági berendezéssel (rögzített biztonsági széf) rendelkezik. Vagyontárgyait tegye biztonságos, mások által nem ismert, illetve megfelelő védelmi rendszerrel felszerelt helyre.