;

Robert Fico;Szlovákia;tüntetések;

Több tízezren tüntettek a pozsonyi Szlovák nemzeti felkelés terén. Az összehangolt ellenzéki megmozdulás 22 szlovákiai településen vitte utcára az embereket

- Harmincezren tüntettek a Fico-féle büntetőjogi reform ellen, szlovák ellenzék az utca erejében bízik és készül a márciusi elnökválasztásra

Huszonkét szlovákiai városban vonultak utcára a negyedik Fico-kormány intézkedései ellen tiltakozásul csütörtökön. Pozsonyban 26 ezren vettek részt a demonstráción a köd, szél és szitáló eső ellenére, ami jelentős növekedés a múlt csütörtöki, de a karácsony előtti tüntetéshez képest is. Huszonharmadikként a Prágában élő szlovákok csatlakoztak a megmozdulássorozathoz

A szlovák ellenzéki pártok tavaly kezdték a tiltakozó megmozdulásokat, fokozatosan egyre több civil szervezet és független közéleti személyiség csatlakozik a megmozdulásokhoz. Azt kifogásolják, hogy a Robert Fico vezette hárompárti kormánykoalíció gyorsított eljárásban szeretné átszabni a szlovák büntetőjogi rendszert. A parlamentben előterjesztett javaslat a magas szintű korrupciós és szervezett bűnözési ügyekben eljáró ügyészség megszüntetését, a korrupciós ügyekben kiszabható szankciók enyhítését irányozza elő és felszámolná a védett bejelentői státuszt, azaz nem biztosítaná a bűnüldözési szerveknek eseteket bejelentők védelmét, így is nehezítve a korrupciós ügyek felgöngyölítését.

A tiltakozók szerint a tervezett igazságügyi átalakítás az igazságszolgáltatás függetlenségét, s ezzel együtt a jogállamiságot ássa alá, egyben oda vezethet, hogy  jogállamisági mechanizmus indul Szlovákia ellen és elveszítheti az EU-költségvetés forrásaihoz való hozzáférést. Az Európai Parlament szerdán állásfoglalásban bírálta a Fico-kormányt, az Európai Unió ügyészsége (EPPO) még tavaly figyelmeztette Pozsonyt, hogy a büntető törvénykönyv javasolt módosításai nem biztosítanák, hogy az uniós költségvetés kárára elkövetett korrupciós bűncselekmények arányosan büntethetők legyenek Szlovákiában. Fico reformtervezete sok tekintetben a Benjamin Netanjahu vezette izraeli koalíció igazságügyi reformjára emlékeztet, hiszen mindkét vezető politikus hazájában komoly korrupciós vádakkal néz szembe. Szlovákiában azonban nemcsak a miniszterelnök, hanem pártja, a Smer több politikusa, és a párthoz köthető oligarcha is érintett.

A Fico-Orbán együttműködést is többen kifogásolják. A Napunk szlovákiai magyar portálnak nyilatkozó egyik tüntető azt mondta: „A belpolitika mellett ellenzem a külpolitikai irányváltást is, azt is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök mellé álltak, és nem értek egyet azzal sem, ahogyan az országot képviselik külföldön. Még ha csak halvány reménysugár is volt, reménykedtem Peter Pellegriniben, de sajnos melléjük állt”.

Az ellenzéki tiltakozási kedvet erősíti a koalíció oroszpárti, nacionalista pártja, az egykoron magyarellenességéről hírhedt Ján Slota alapította Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jelenlegi elnöke, Andrej Danko balesete körülményeinek kivizsgálása is. A pártelnök a napokban hazafelé tartva autójával egy közlekedési lámpának ütközött, kidöntötte azt, majd továbbhajtott. A nyomok hozzá vezettek, alkoholtesztet azonban csak 15 óra elteltével végeztek rajta, jogosítványát csak hat nap után vonták vissza, a parlamenti többség pedig azt is elutasította, hogy napirendre tűzze leváltását a parlament alelnöki tisztségéből.

A civil és kulturális szervezetek erősödő támogatása mögött elsődlegesen az áll, hogy a Danko pártja által delegált kulturális miniszter, Martina Šimkovičová minden eddigi intézkedése a kulturális élet politikai felügyelet alá vonását célozza és több gyűlöletkeltő megnyilvánulása is volt.

A legfrissebb felmérések a kormánykoalíció támogatottságának megingását jelzik. Az AKO ügynökség tegnap nyilvánosságra hozott felmérése szerint a Smer ugyan még a legerősebb párt lenne, de a három koalíciós párt már együttesen sem tudna kormányzó többséget elérni.

Fogy a március végi elnökválasztás favoritjának tartott Peter Pellegrini jelenlegi házelnök előnye is az EU-párti ellenzék közös jelöltjével szemben. Pellegrinitől azért távolodtak el sokan, mert az ő és pártja, a Hlas támogatása nélkül Fico nem tudott volna kormányt alakítani. A szociáldemokrata politikus indulását hivatalosan tegnap jelentette be, de pártja már csütörtök este közölte, hogy egyöntetűen jóváhagyták azt. Az AKO ügynökség tegnap ismertetett felmérése szerint Pellegrini nyerné az első fordulót 40,6 százalékkal, a liberális Ivan Korčok volt külügyminiszter pedig 37,7 százalékra számíthat. Így a második forduló nyitottá válik.

Csakhogy Lénárd András magyar-román kettős állampolgár, így Romániában nem minősül külföldinek.