Csütörtök délelőtt lezárult a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból 2022 őszén polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok perének perfelvételi szakasza a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumán, így tavasszal már az ügy érdemi tárgyalása kezdődhet meg. Halász Krisztián tanácselnök bíró közölte, a következő tárgyalási napra ismét szeretné behívni az ügyben érintett Belső-Pesti Tankerületi Központ szakmai vezetőjét, Marosi Beatrixot, mire a tankerület jogi képviselője jelezte: a tankerületi vezető egészségügyi okokból nem biztos, hogy jelen tud lenni a következő tárgyaláson (Marosi Beatrix korábban már többször elmulasztotta a megjelenést, hasonló okokból).
A bíró ezt is figyelembe véve március 26-ára tűzte ki a tárgyalást, ezt követően a tankerület jogi képviselője már azt indítványozta, hogy Marosi Beatrixot egyáltalán ne idézzék be. A bíró kijelentette: bármikor beidézheti a tankerületi vezetőt, ha a márciusi tárgyaláson nem lesz ott, akkor majd az azt követő tárgyalási napra hívja be.
A csütörtöki tárgyalási fordulón az is kiderült, hogy a tankerületi központ továbbra sem tudott maradéktalanul eleget tenni a bíróság kérésének, hogy szolgáltassanak egyértelmű adatokat a polgári engedetlenségben részt vevő tanárok mulasztott óraszámairól.
A tankerület jogi képviselője által benyújtott kimutatás továbbra sem egész számokat tartalmazott, hanem például azt, hogy valaki 12,8 órát mulasztott, ami a bíró szerint értelmezhetetlen. A táblázat ráadásul hiányos is volt, nem tartalmazott minden, polgári engedetlenségben részt vevő tanárra adatokat.
A bíróságon sem tudta megindokolni Marosi Beatrix, hogy miért pont öt tanárt rúgtak ki tavaly ősszelA bíróság szerint a pontos adatok összevetésére azért lenne szükség, hogy konkrétabban kiderüljön, miért „csak” öt tanárt rúgtak ki a Kölcseyből, amikor a tiltakozó akciókban ennél többen vettek részt.
A tárgyaláson kérdésként merült fel, pontosan honnan származnak a tankerületi központ által szolgáltatott adatok. A tankerület jogi képviselője szerint az iskolai KRÉTA adminisztrációs rendszerből, ám ezt már nem lehet bizonyítani; kiderült ugyanis, hogy a KRÉTA minden év szeptember 1-jén “felülírja saját magát”, vagyis a korábbi adatok törlődnek. A bíró ezt furcsának találta, egyben jelezte azt is, hogy így nem lehet utólag ellenőrizni az adatokat, vagyis a tankerület kimutatása nincs okirattal alátámasztva, mert bizonyos szempontból a KRÉTA is okirat.
Polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok ügyében összesen három peres eljárás van folyamatban, 13 érintett pedagógussal, akik azért fordultak bírósághoz, mert jogtalannak érzik elbocsátásukat. A Kölcseyből kirúgott öt tanár között van a Tanítanék Mozgalom két ismert tagja, Törley Katalin és Palya Tamás is.