;

lakosság;felháborodás;Alsózsolca;Sóskút;örömök;Andrada Group Kft.;akkubontó;

Tavaly szeptemberi tiltakozás Alsózsolcán. Sóskúton is kitörhet a lázadás

- Alsózsolcáról közfelháborodás űzte el az akkufeldolgozót, Sóskútra már ultimátumszerűen vonulhat be a szlovén cég

A helyiek véleményét nem kérték ki, de a polgármester mindenkit levélben is tájékoztat majd arról, hogy nem kell félni, a rákkeltő anyagokat „tisztán és biztonságosan” nyerik majd ki.  

Sóskúton nyílik meg az Alsózsolcáról kiebrudalt akkumulátorfeldolgozó üzem, amely várhatóan februárban kezd működni, miután 13 milliárd forintos beruházással hoz létre csúcstechnológiás üzemet Sóskúton a szlovén tulajdonú Andrada csoport „zöld energiatároló rendszerek” újrahasznosítására – írja keddi cikkében a hvg.hu az Andrada Group tájékoztatása nyomán. A vállalat összesen 160 munkahelyet tervez létrehozni a projekttel.

A lap szerint Peter Tibaut, az Andrada ügyvezetője és társtulajdonosa közleményében azt írta, hogy „kis kapacitású, nem veszélyes fémhulladékokat újrahasznosító üzemként” indulnak el, a sikeres felfutást követő második lépésben pedig teljes energiatároló rendszereket is feldolgoznak majd. „Az egységes környezethasználati engedély kérelmezéséhez átfogó környezeti hatásvizsgálatot végzünk. Célunk, hogy a legszigorúbb környezetvédelmi követelmények és uniós szabványok alapján működjünk” – tette hozzá a cégvezető.

A cikk megjelenésével párhuzamosan Sóskút önkormányzata Facebook-posztban tájékoztatta a Pest megyei község lakóit arról, hogy néhány órával azelőtt pedig az Andrada képviselő őket tájékoztatták a képviselő-testületet és a polgármestert, a független König Ferencet, hogy „zöld energiatároló rendszerek” újrahasznosítására hoznak létre üzemet Sóskúton. A kész tényként közölt beruházásról ugyan nem kérik ki a helyiek véleményét, de arról – ígéreteik szerint – a lehető legkorábban írásban is tájékoztatást adnak a környéken élőknek.

Az önkormányzat kiemeli, hogy a létrejövő munkahelyeket „kifejezetten” magyaroknak szánják, bár a korábban emlegetett nem veszélyes fémhulladékok újrahasznosításának ellentmond, hogy a hétköznapi használatban elterjedt, feldolgozandó fémek, így az alumínium, a réz és az acél mellett szerepel a mangán és az egyértelműen veszélyesként, rákkeltőként nyilvántartott nikkel és kobalt is. Ezeket a cég ígérete szerint „biztonságosan és tisztán nyerik ki az alkatrészekből”, vagyis az akkumulátorokból, amelyeket „mechanikus módszerekkel” bontanak elemeikre.

Ugyanakkor az önkormányzati poszthoz érkezett kommentelők között akad, aki azt firtatja, eldöntött tényről van-e szól, „Alsózsolcára nem engedték közfelháborodás miatt, ide meg jó lesz? Mások éppen a tájékoztatást hiányolják, és azt tanácsolják, hogy az itt élők nézzenek körül Alsózsolcán a helyi környezetvédők oldalán, mert ott szintén „bepróbálkozott” ugyanez a cég. – „Az önkormányzat zsebre lett téve. Sóskúti polgárok lázadjatok!” – írta egy felháborodott lakó, egy nem itt élő pedig megjegyezte: „Fú de jó, hogy nem itt vettünk házat...”

Az Orbán-kormány országos egészségügyi átalakításának újabb áldozata az eddigi ügyeleti központként működő, 42 ezer embert ellátó agglomerációs település. A helyzetet elődidéző okok között többen az alacsony ügyeleti díjakat okolják.