;

Donald Trump;populisták;

- A tét óriási

Európa populistái, soraikban Orbán Viktorral, jó ideje nem is titkolják, hogy leghőbb vágyuk az Egyesült Államok hegemóniájával fémjelzett egypólusú világrend megszűnése, illetve a világ többpólusúvá válása. A hidegháború lezárása után beköszöntő „amerikai béke” (Pax Americana) időszakában ugyanis úgyszólván szalonképtelennek minősült minden olyan politikus az öreg kontinensen, aki autokratikus hatalomgyakorlással kísérletezett. A demokratikus normákat immáron rutinszerűen megszegő akarnokok remélik, hogy előbb-utóbb egy Oroszország vagy Kína vezetésével létrejövő szövetségi rendszer részévé tehetik országukat, és többet nem kell majd elviselniük a Washingtonból érkező bírálatokat.

Orbán ezért beszél már 2010 óta a világgazdaság vonatkozásában „keleti szélről”. Az Európai Unióval szembemenve ezért tartja fent konokul hazánk függőségét a méregdrága orosz szénhidrogénektől, s a Fidesz itthoni propagandagépezete bizony ugyanezért vált szinte Ukrajna lerohanásának pillanatában Putyin dezinformációs kampányának eszközévé.

Az Orbán Viktorhoz hasonló politikusok a többpólusú világ kialakulásában döntő szerepet szánnak egy Washingtonban végbemenő külpolitikai fordulatnak - a bezárkózás, az izoláció jegyében. Donald Trump esetleges választási győzelme nem csupán az ukrán honvédők számára jelent szó szerint halálos veszélyt, hanem a demokratikus erők visszaszorulását is eredményezné világszerte.

Ez a felkészületlen kontár láthatóan nincs tisztában azzal, hogy hazája érdekeivel szemben cselekszik, amikor az USA „világcsendőri” szerepét látványosan feladja, s az amerikai haderőt kivonja a világ konfliktusövezeteiből. Tudjuk már, hogy a Trump által kezdeményezett afganisztáni kivonulás folyománya egy újabb terroristafészek létrejötte lett Közép-Ázsiában. Az európai NATO-szövetségesek magára hagyása még gyászosabb következményekkel járna, mert az így kialakuló hatalmi vákuumot az öreg kontinensen előbb-utóbb betöltené a világbirodalmi ábrándokat kergető Putyin hadserege.

Donald Trump mindeközben paradox módon azt mantrázza elvakult híveinek: "Tegyük ismét naggyá Amerikát!" (Make America Great Again) Holott ugyanő a gyarmatból lett világhatalom jelentéktelenné válását kockáztatja az Egyesült Államok hagyományos befolyási övezeteinek feladásával. Senkinek sincsenek illúziói Trump demokratikus elkötelezettségét illetően, de ez a legkevesebb.

A következő amerikai elnökválasztás tétje nem csupán az alkotmányosság fennmaradása az USA-ban, hanem az is eldől, fennmarad-e a Washington által dominált egypólusú világrend glóbuszunkon. Lesz-e a jövőben is egyetlen hatalmi centrum, mely igazodási pontként szolgál az euroatlanti térség politikusai számára? Biztosítja-e nukleáris védőernyő Európa demokratikus berendezkedését? Ha a válasz nemleges, az orosz mintájú despotizmus korszaka köszönthet be hazánkban is. Orbán Viktornak és populista társainak legnagyobb örömére.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.