;

Schadl György;

Völner Pál (hátul) vizslatja Schadl Györgyöt

- Egy tanú szerint Schadl György mindenkinek adott kölcsön pénzt, nagyon szereti az autókat és a Nutellát

A VP az Völner Pál vagy vizes projekt? Ez itt a kérdés.

„Még most is megvan nekem Schadl György lakásának a kulcsa” – jelentette ki a jelenlévők nagy derültségére Sz. Kálmán tanú a a Fővárosi Törvényszéken, a Schadl-Völner per tárgyalásán. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) korrupcióval megvádolt exelnöke, Schadl György mellett hosszú ideig végrehajtó-helyettesként dolgozó Sz. Kálmán a védők kérdésére ezzel is érzékeltette, hogy milyen szoros volt közte és a korrupcióval megvádolt Schadl közötti viszony.

„Például azt, hogy másnap mit kell csinálnunk, sokszor nem az irodában beszéltem meg vele, hanem este a lakásán” – fűzte hozzá. Sz. Kálmán vallomásának ez a része azért volt lényeges, mivel utána a védő azt vette elő, arra, hogy a hosszú időn át tűzközelben dolgozó Sz. Kálmán látott-e bármi olyant, ami az ügyészséggel egyezséget kötött volt irodavezető, F. Vivien Schadl Györgyöt terhelő vallomásában szerepelt.

A Schadl György bizalmasaként ismert Sz. Kálmánt a védők arra kívánják használni, hogy F. Vivien ingatag lábakon álló vallomását súlytalanítsák. A múlt héten a bíró, Tóth Erzsébet kérdezte órákon át, ám a volt rendőr tanú vallomásából az derült ki:

soha semmilyen problémás dolgot nem látott Schadl György körül.

„Hogy volt-e olyan dolog, amelyik miatt gyanakodhattam volna, hogy valami bűnös dolgot követnek el? Nem!” - mondta Sz. Kálmán a védői kérdésére. Egy ponton még ugrat is kezdte a védőket, elárulva, annyiazért kiderült számára, hogy Schadl György rendkívül szereti az autókat és a Nutellát, azokból tényleg sokat vett.

F. Vivien nyomozati szakaszban tett vallomása szerint például Schadl György rajta keresztül toborzott végrehajtót a monori végrehajtói iroda élére, majd „viszonzásul” megintcsak rajta keresztül visszakérte a beszervezett Sz. Balázs hetedrendű vádlott végrehajtói irodájának a bevételének egy jelentős részét, 2018 és 2021 között összesen 190 millió forintot. F. Vivien vallomása szerint Schadl György erről azt mondta neki, hogy „Völner Pálnak kell a pénz”. – Vitt-e pénzt? - hangzott az ezzel (is) kapcsolatos védői kérdés. – Soha nem vittem pénzt, borítékot, amiben akármi is lehetett volna. Völner Pálrurat én itt láttam először – intett a mellette a vádlottak padján üldögélő volt igazságügyi államtitkárra, a per másodrendű vádlottjára  a tanú. Sz. Kálmán szerint is a vád által bizonyítékként kezelt, „házipénztár” nevű exceles kifizetési listán lévő „VP” rövidítés a „vizes projektet” jelenti, és nem Völner Pált.

Tény, hogy Schadl Györgynek és a harmadrendű R. Róbertnek volt egy sajátos üzleti vállalkozása, egy vízüzemű motor terveit vásárolták meg, majd a vádhatóság szerint ennek a vízüzemű motornak a terveire próbált a Schadl-Völner duó pályázati pénzeket megszerezni. Ám F. Vivien állítása szerint a V. P. monogram Völner Pált jelentette. (Megjegyzendő: Sz. Kálmán tanúvallomása a Schadl-féle védelem fordulatait követi.) A VP rövidítésről a bírósági eljárás elején még Schadl György is elismerte, hogy az egy embert jelöl, ő adott pénzt egy V. P. nevű embernek, ám a vádlott szerint az nem Völner Pál volt.

Később Schadl György jött elő azzal, hogy szerinte a VP a vizes projekt rövidítése.

Beszámolt-e bármikor S. Gy., hogy Völner úr az ismerőse? - kérdezte a védő, mire a tanú továbbra is nemet intett. Sz. Kálmán szerint ő soha nem hallott olyan megbeszélésről az ügyvédi irodában, ahol arról lett volna szó, hogy „szüksége lenne végrehajtóra”. Ahogy az irodán kívül sem hallott olyant, hogy Schadl György „keresett volna” végrehajtót.

Megjegyzendő, a vádirat állításait az F. Vivien által beszervezett Sz. Balázs hetedrendű vádlott lemondott a tárgyalás jogáról és elfogadta az ügyészség által ajánlott felfüggesztett szabadságvesztést és pénzbüntetést. Sz. Balázs mellett további öt végrehajtó fogadta el az ügyészség álláspontját, miszerint őket is Schadl György neveztette ki a végrehajtói posztra, ezért ők a keresetük jelentős részét visszaosztották Schadl Györgynek. Az ügyészség szerint Schadl György a végrehajtókat Völner Pálon, az igazságügyi minisztérium volt államtitkárán keresztül neveztette ki, Schadl pedig Völnernek ezért és más szolgáltatásokért éveken át havi rendszerességgel 3-5 milliót, összesen több mint 80 millió forintot fizetett ki. Az ügyészség ezért Schad Györgyre 10, míg Völner Pálra 8 év börtönbüntetést kért.

„Mentorálásról volt szó”

Schadl György álláspontja szerint a végrehajtóktól ő azért kapott pénzt, mert korábban ő adott kölcsönt adott nekik az irodájuk beindításához . Ezt erősíti a mindenesként eljáró Sz. Kálmán vallomása, aki határozottan állította több végrehajtóról, hogy ismeretei szerint adott nekik hitelt.

„Tudom azt, hogy M. Eszternek (ő a nyolcadrendű vádlott végrehajtó) adott pénzt, tudom, hogy a szigetszentmiklósi irodának. Mindent együtt csináltunk, tudom, hogy Schadl György fizette A-tól Z-ig az egészet – mondta Sz. Kálmán. Szerinte volt olyan, hogy a fonyódi irodába kinevezett N. Gábornak (XI. rendű vádlott) adott pénzt.

Logikailag az miért következik abból, hogy ha egy beosztottam indít egy irodát, akkor a volt munkáltató kölcsönt ad neki? – tette fel a kérdést az ügyész arra célozva, hogy a kinevezett végrehajtók egy része korábban a Schadl-irodában dolgozott, majd utána a bukott MBVK-elnök  szerint kölcsönt kaptak tőle az irodák beindításához. „Mentorálásról volt szó” - állította a tanú, aki szerint ha a munkáltató időt, energiát fordít arra, hogy elmondja, mit kell csinálni, kifizette az autót, a számítógépeket, akkor miért ne adott volna kölcsönt?

„De miért pont ezek az irodák voltak mentorálva Schadl György által? – firtatta Tóth Erzsébet bírónő, aki szerint Sz. Kálmán csak azoknál emlékszik „mentorálásra” akik a korrupciós ügylet részeként a vádiratba is belekerültek, míg az ország más részein, más irodáknál nem.

Sz. Kálmán szerint olyan is volt, csak nem tudott neveket felidézni, mivel közismert, hogy rossz a névmemóriája.

Nem csak az Országos Bírói Tanács (OBT) tagjainak múlt hétfői megválasztása előtt, de magán a január 8-i tagválasztó küldöttértekezleten is történtek a küldöttek titkos szavazatát befolyásoló kísérletek – értesült lapunk.