;

jelentés;gazdagok;Oxfam;leggazdagabbak;

Elon Musk, a világ egyik leggazdagabb embere

- Háború, Covid-19 és infláció sem számít, a gazdagok 2020 óta még gazdagabbak lettek

Tíz éven belül jöhet valaki, akinek a vagyona meghaladja az ezer milliárd dollárt, a globális szegénységet viszont még 230 év alatt sem lehetne teljesen leküzdeni.

Világszerte nőtt a szakadék a gazdagok és a szegények között az elmúlt évek válságai és háborúi miatt - derült ki az Oxfam jótékonysági szervezet hétfőn közzétett tanulmányából, amelyet a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előtt hoztak nyilvánoságra.

A dokumentum szerint a világ öt leggazdagabb embere – mind férfiak – 2020 óta több mint kétszeresére növelte vagyonát. Ezzel egy időben közel ötmilliárd ember, a legszegényebb 60 százalék még szegényebb lett. 

A jelentés különböző forrásokból származó adatokon alapul. Az Oxfam például a Forbes amerikai üzleti magazin által a milliárdosok vagyonáról készített becsléseket összevonta a Credit Suisse bank, a Világbank és az Eurostat európai statisztikai hivatal globális vagyonra vonatkozó becsléseivel.

Az Oxfam elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi növekedési ütem mellett a világnak tíz éven belül jöhet valaki, akinek a vagyona meghaladja az ezer milliárd dollárt. A globális szegénységet viszont még 230 év alatt sem lehetne teljesen leküzdeni.

Az Oxfam adatai szerint az öt leggazdagabb ember 2020 óta átlagosan óránként 14 millió dollárt keresett. Vagyonuk a 2020-as 405 milliárd dollárról 869 milliárd dollárra nőtt. Az összes milliárdos teljes vagyona háromszor gyorsabban nőtt, mint az infláció mértéke.

A WEF svájci nonprofit alapítvány, a politikai és üzleti világ vezetőit és sok más személyiséget tömörítő fórum hivatalosan a nap folyamán később nyílik meg, a vezetők pedig kedden kezdik ismertetni álláspontjukat a fórumon.

A hatóságok a legmagasabb fokozatú riasztást adták ki a múlt kedden és négy kilométeres sugarú körben lezárták a vulkán körüli térséget.