Az ORF-nek adott interjút Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke, ebben Magyarországról és az Orbán-kormányról is szó esett, nem túl pozitív kontextusban.
A német politikus, a bajoroszági CSU képviselője kemény kampányidőszakra számít a közelgő európai parlamenti választásokra nézve, tekintettel a populista, euroszkeptikus pártok erősödésére. Azt nem hiszi, hogy ezek a pártok többséget szereznének, ha ez mégis így történne, akkor az Európában elért megkérdőjeleződnek - vélekedett.
Manfred Weber szerint nem lehet elkerülni, hogy Magyarország töltse be az Európai Unió soros elnökségét, ezért „nehéz időre” számít 2024 második felében, az vigasztalja csak, hogy a júniusi európai parlamenti választás után nem a jogalkotási folyamatok kerülnek majd a középpontba. Az Európai Néppárt elnöke bírálta, hogy az Orbán-kormány gáncsolja az uniós költségvetés Ukrajna javára történő felülvizsgálatát, mindazonáltal szerinte nem szabad megalkudni a magyar kabinettel és csak akkor lehet feloldani a Magyarország számára befagyasztott uniós forrásokat, ha teljesíti a jogállamisági követelményeket.
Manfred Weber arról is beszélt, hogy az uniós kül- és védelempolitika megerősítése érdekében az egyhangúságot megkövetelő szavazásról át kellene állni a többségi szavazásra, mert a jelenlegi rendszer jelentősen meghosszabbítja a döntéshozatali folyamatokat. Szerinte ugyanis az Oroszország elleni hibrid háború már itt van, az orosz fenyegetés ismeretében pedig meg kell erősíteni az európai védelmi képességeket.
Az Európai Néppárt elnöke azt is elmondta, hogy a választások után várhatóan ismét állítanak majd közös csúcsjelöltet az Európai Bizottság élére. Az uniós bővítéssel kapcsolatban kevéssé mutatkozott nyitottnak, szerinte Törökországgal le kell zárni a csatlakozási tárgyalásokat, mert mindenki tudja, hogy úgysem lesz belőle semmi, s inkább más módon szeretné erősíteni az EU és Törökország közötti kapcsolatokat. A nyugat-balkáni bővítést az érintettek gazdasági és politikai potenciáljától tenné függővé.