Most ugrik a majom a vízbe! Illetve majd hétfőn, nálunk már keddre virradóra, amikor a Republikánus Párt iowai jelölőgyűléseivel megkezdődik az amerikai elnökválasztás mindig izgalmas, fordulatokban bővelkedő folyamata. Speciel Iowában nem lesz meglepetés. Egy minapi podcastban a választási szakértők kis híján hajba kaptak azon, hogy Donald Trump ottani esélye 92 vagy inkább 95 százalék körüli. Csak azért nem mondtak százat, mert olyat magára valamit adó szakértő soha nem tenne. A 3,2 millió lakosú, az amerikai népesség kevesebb mint 1 százalékát kitevő középnyugati állam konzervatív szavazói azonban minden nagyobb meglepetés nélkül is megadják a következő hetek, hónapok alaphangját: már itt, valamint egy héttel később, New Hampshire-ben kiderül, lesz-e igazi verseny, egyáltalán megszoríthatja-e valaki Trumpot.
Ha csak a közvélemény-kutatásokat nézzük, akkor aligha, hiszen a republikánus törzsszavazók csaknem kétharmada látszólag kirobbanthatatlanul áll mögötte. Mint ahogyan azt híresen megjegyezte: akár le is lőhetne valakit a New York-i 5. sugárúton, akkor is kitartanának mellette. Azóta ez annyival bővült, hogy most már azt hiszi, elnökként tényleg lelőheti (lelövetheti) politikai ellenfeleit, akkor sem vonható büntetőjogi felelősségre, de elborult elméjét ide már tényleg nem érdemes követni. A lényeg a számokban van, azok meg azt mutatják, hogy szinte biztosan ő lesz a republikánus elnökjelölt.
Szinte. Mert Iowa nem annyira a végeredményről szól, mint annak megfeleléséről a várakozásoknak. Ha Trump, aki nagyjából 50-52 százalék voksaira számíthat, véletlenül 45 százalék alá esne, akkor a várakozáshoz képest rosszul szerepelne. Ha Ron DeSantis floridai kormányzó vagy Nikki Haley volt ENSZ-nagykövet és dél-karolinai exkormányzó elérné a 22-25 százalékot, akkor a januári fagyok dacára hirtelen felforrósodna a helyzet. Az előválasztások legfontosabb szava a momentum. Akinél van, ahhoz dől a pénz, amiből hirdetéseket lehet venni, ahhoz gyűlnek az elbizonytalanodó szavazók. A CNN számára a New Hampshire-i Egyetem által készített felmérés szerint a másodiknak sorra kerülő államban Trump csak 39:32-re vezet a sokkal mérsékeltebb Haley előtt. Ez a közvélemény-kutatás – igaz, vannak kevésbé szoros eredményt mutatók is – még azelőtt zárult, hogy a Trumpot hevesen bíráló Chris Christie volt New Jersey-i kormányzó szerdán visszalépett. Az ő táborának többsége feltehetően Haley mögé áll be, aki egy esetleges sikerrel újjászületve utazhatna haza, a harmadiknak következő Dél-Karolinába.
Ne ragadtassuk el magunkat, ez még mindig nem a legvalószínűbb forgatókönyv. Ám Trump mögött a második helyért is érdemes versenyben maradni – hátha a november 5-i választások előtt a fejére esik egy tégla, például valamelyik büntetőperében elmarasztalják, vagy sokadik kísérletre mégis sikerül politikai öngyilkosságot elkövetnie egy ostoba kijelentéssel. Az meg külön pikáns, hogy Biden elnök választási csapata nem feltétlenül örülne, ha a republikánusok végül egy „normális” jelöltet izzadnának ki magukból: vele még Trumpnál is nehezebb dolguk lenne.