Mérföldkövet lépett át a bitcoin, miután az amerikai pénzügyi felügyelet, a SEC engedélyezte a Wall Streeten az olyan ETF-ekkel, tőzsdén kereskedett befektetési alapokkal való kereskedést, amelyek szemben a klasszikus befektetési csomagokkal részvények és más fizikai aktívák helyett bitcoint tartalmaznak. A rajtvonalon 11 kibocsátó várta a SEC döntését, miután előzőleg minden kritériumnak eleget téve eljuttatták a pénzügyek őreihez a szükséges dokumentumokat.
A Wall Streeten csütörtökön debütálóbitcoin ETF négy és félmilliárd dollárt mozgatott meg. A legnagyobbat, az összesen mintegy 9000 milliárd dollár értékű befektetési eszközt kezelő BlackRock szakította, az általa piacra dobott tőzsdén kereskedett befektetési alapok egymilliárd dollárt fialtak az első napon. Elemzők szerint a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock szerepvállalása sorsdöntő lesz a bitcoin ETF-piacán. A másik nagyagyú, a Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hagyományos szereplője a virtuális valutapiacnak, becslések szerint a forgalomban lévő bitcoinmennyiség több mint 3 százalékát kezeli, értékük jelen árfolyamon 158 milliárd dollár.
Nem voltak unalmasak a SEC döntését megelőző napok, a bitcoin árfolyama 21 havi csúcsra emelkedett, 47 ezer dollár közelében mozgott a piacokon, majd egy később hamisnak bizonyult hír nyomán percekig a 48 ezer dolláros határt ostromolta a kriptopénz. Utóbbi azután történt, hogy az X-en, az egykori Twitteren hackerek feltörték a SEC elnök fiókját, és világgá kürtölték, zöld utat kaptak az ETF-ek. A 15 percen belül megérkező cáfolat, és az X ellen indítandó vizsgálat ígérete nem izgatta fel a piacot, és csak kisebb kilengések jeleztek bizonytalanságot. A félelem, hogy mindez elriasztja a döntéshozókat, alaptalan volt, az évek óta húzott végső lépést végül megtette a SEC, így New Yorkban, Chicágóban késlekedés nélkül porondra léptek az új portékával az alapkezelők.
Egy több ezer milliárd dolláros lehetőség
Az aktuális árfolyam tükrében a világon jelenleg a forgalomban lévő bitcoinok mintegy 920 milliárd dollárt érnek, a teljes virtuális valutaállomány ennek mintegy a duplája. Elemzők szerint az ETF-ek legalizálása milliárdokat vonz már rövid távon a numerikus valutapiacra, és a határidős kereskedés lehetőségei ezermilliárdos nagyságrendben tágulhatnak. Ben Laidler, a kriptovaluta-befektetési piac egyik legtekintélyesebb vállalata, az eToro stratégája forradalmat emleget, szerinte a a Wall Streeten piacra kerülő háromezer bitcoin-alap 7500 milliárd dollár értéket képvisel. A zöld jelzésnek köszönhetően a közvetlen kriptovaluta-vásárlástól idegenkedő vagy hozzáértés híján a piacról kiszorult befektetők is lehetőséget kapnak e terepen. A hírek szerint az alapok olcsóbban kínálják az ETF-be csomagolt bitcoinokat a hagyományos kriptokereskedéseknél. Egyes platformok 4 százalék körüli felárat számítanak a bitcoin esetében, míg az ETF-forgalmazók egyelőre 0,2-0,4 százaléknyi jutalékot emlegetnek.
A SEC évekkel ezelőtt kezdett el foglalkozni a bitcoin-ETF lehetőségével, de a pénzpiac őrei hosszú ideig elzárkóztak az érdemi tárgyalástól, botrányok, bizonytalanságok akadályozták az előrelépést. Tavaly csőstül jöttek a bajok, a jéghegy csúcsait az FTX, illetve a Binance visszaélései jelentették. A Sam Bankman-Fried által alapított virtuális valutakereskedelmi platform, az FTX, nyolcmilliárd dollárral tartozik az üzleti világnak. A Binance-on, amit az iparág másik nagy játékosa, Changpeng Zhao irányított, szabadon üzletelt a Hamász, az Iszlám Állam és az al-Kaida, megbízásaikat képtelen volt kiszűrni a világ legnagyobb, legmegbízhatóbbnak tartott platformja. 2022-ben a kriptovaluta piac kapitalizációját 3000 milliárd dollárra tették, a botrányok nyomán beköszöntött fagy ezt harmadára vágta vissza, miközben a forgalom megfeleződött a különböző platformokon. Tavaly július és szeptember közötti időszakban Pitchbook tőkepiaci adatszolgáltató adatai szerint a kriptoiparba 63 százalékkal kevesebb kockázati tőkét fektettek be, mint egy évvel ezelőtt. A bitcoin árfolyama, amely 2021 novemberében a 70 ezer dollárt ostromolta, tavaly 15 ezer dollárról indulva 45 ezerig emelkedett az év végéig.
Újabb kriptokirályt fosztottak meg a trónjától, akár tíz év börtönt is kaphatMost elemzők helyzetértékelése szerint megtisztult, túlesett minden gyerekbetegségen a kriptopiac, és ez mintha megkönnyítette volna a határozathozatalt. És hogy ki húzhatja legtöbb hasznot az a hosszból, azt nem győzi találgatni a világ, annyit azonban lehet tudni, hogy a legtöbb token, szám szerint 1,1 millió a bitcoint feltaláló Satoshi Nakamotónál van, de hogy ő valójában ki, vagy milyen vállalkozás van az álnév mögött, senki nem tudja. Jelenleg ötmilliárd dollár feletti értéket képvisel csomagja. Az ismert cégek között a Tesla birtokában 10 700 Bitcoin van, Elon Musk 1,5 milliárd dollárért vásárolt be 2020-ban. Állami tulajdont is gyarapítanak a bitcoinok, az USA például 205 515 tokent őriz, az FBI foglalta le különböző bűnügyek során, a kínai államhoz 194 775 került hasonló körülmények között, míg Ukrajna 46 351 bitcoint mondhat magáénak a Buy Bitcoin Worldwide adatai szerint.
Jöhet az ethereum is
Gary Gensler, a SEC elnöke hangsúlyozta, az ETF-ek forgalmazását szigorú, befektetővédelmi keretek között engedélyezik, az alapkezelőket a részletek nyilvános közzétételére, és pénzügyi helyzetük rendszeres publikálására kötelezik. Az ellenzők azért változatlanul mondják a magukét, szerintük a virtuális valuta a pénzmosás, a terrorizmus, a csalás melegágya, amúgy pedig mint befektetés bizonytalan, árfolyamát a spekulánsok, számítógépes vírusok mozgatják egy szűk kör érdekei szerint. Az alapkezelők viszont előre tekintenek, a bitcoin debütálása után, várhatóan újabb és újabb csomagokkal jelennek meg a piacon, a hírek szerint a VanEck már rajtra készen áll a második legismertebb kriptovalután, az ethereumon nyugvó ETF-vel.
A bitcoin jegyzése tegnap a hagyományos platformokon, így a Binance-on rövid időre az egekbe emelkedett, megközelítve a 49 ezer dollárt, ám a napi kereskedés végén lenyugodott, 45-46 ezer dollár között adták-vették a kriptovalutát.
Fagyos szelek fújdogálnak a kriptopiacon, a legnagyobb csalóra akár 110 év börtön várhat