;

Románia;tanítás;kollégiumok;Székelyudvarhely;épületomlás;diákotthon;Tamási Áron Gimnázium;

Emlékhely a kollégium kerítésénél

- Hétfőtől órarend szerint folytatódik a tanítás a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban, amelynek diákotthona decemberben beomlott

Adományokból eddig százmillió forint fölötti összegnek megfelelő lej gyűlt össze a helyreállításra, a romok alatt életét vesztett fiú, valamint a súlyosan sérült, válságos állapotban lévő lány családja több mint 760 ezer, a két könnyebb sérülté pedig csaknem 610 ezer forintnyi állami támogatást kapott.

Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium decemberben beomlott diákotthonának lakóit a város más tanintézeteinek kollégiumai fogadták be – közölte csütörtökön az iskola vezetősége azzal együtt, hogy jövő hétfőtől, amikor Romániában véget ér a téli szünet, ismét órarend szerint folytatódik majd a tanítás. A gimnázium honlapján is olvasható közlemény szerint a szállás nélkül maradt 95 diákot a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, a Református Diákotthon Alapítvány, a Kós Károly Szakközépiskola és az Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola diákotthona, illetve az Unitárius Vendégház és a Mallersdorfi Szegény Ferences Nővérek fogadták be.

A tanrendben csak annyi változás lesz, hogy a korábban a diákotthon tornatermében megtartott testnevelésórák és az alternatív tevékenységek más, konkrétan meg nem nevezett helyszínen lesznek. Arról egyelőre nincs hír, hogy a beomlott épület állagmegőrzési munkái mikor kezdődhetnek meg, amit egyébként korábban a két ünnep között terveztek a polgármesteri hivatal és a nyomozó hatóságok engedélyével. A Székelyhon korábbi beszámolója szerint a polgármesteri hivatal ezt a karácsony utáni első munkanapon ki is állította a a Gyulafehérvári érsekségnek, a diákotthon épülete tulajdonosának. A benyújtott szakvéleményt szerint menthető az épület, de jelentős beavatkozásra lesz szükség.

Amint arról a Népszava is beszámolt, a Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának megközelítőleg egyharmada december 18-án dőlt össze, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, őt a Maros megyei Sürgősségi Klinikai Kórház intenzív osztályán ápolják. Az ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával folytat bűntetőeljárást annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkálatokat végzett a beomlott diákotthonnál, és több mint két méter mélységű árkot ásatott az épület fala mellett. Az ügyvezető jelenleg 60 napos hatósági felügyelet alatt van.

Az iskola az eddig beérkezett adományokról is beszámolt: a Tamási Áron Véndiák Egyesülethez 18 316 lejnyi (1,39 millió forint) és 10 139 236 forintnyi adomány érkezett, míg a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnál 60 150 lej (4,58 millió forint) gyűlt össze. A Hébe Alapítvány a Tamási Áron Gimnázium diákjaiért számlájára 35 ezer lej (2,66 millió forint) érkezett.  A román kormánytól a Hargita megyei önkormányzatoknak visszaosztott és a székelyudvarhelyi diákotthon újjáépítésére felajánlott 1,2 millió lejes (91,4 millió forint) kormánytámogatás is megérkezett a székelyudvarhelyi önkormányzathoz. Továbbá a román kormány által kiutalt gyorssegély keretében  az enyhébb sérüléseket szenvedett két lány nyolcezer lejes (609 ezer forint), míg a balesetben meghalt fiú családja és a Marosvásárhelyen ápolt lány tízezer lejes (762 ezer forint) támogatást kapott. A Maszol hírportál azt írta, hogy az újjáélesztett lány állapota továbbra is válságos.

Előtte társadalmi konzultáció lenne a kérdésben. Milos Vucevic védelmi miniszter szerint erre nem azért van szükség, mert az ország háborúra készül.