;

Parragh László;Magyar Kereskedelmi és Iparkamara;bevételek;

- Nem szűkölködik Parragh László, éves szinten 100 millió felett lehet a jövedelme

Az iparkamara elnöke elég sok lábon áll.

Már öt kamarai cégben tagja a vezetőtestületnek Parragh László, és bár nem mindegyik helyről kap tiszteletdíjat, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökének éves jövedelme így is meghaladhatja a 100 millió forintot – derül ki a 24.hu cikkéből.

Az iparkamara fő cége, a KAVOSZ Széchenyi Kártya Program Zrt. 2022-ben 16,5 milliárd forint árbevételt és rekordnak számító bő 8 milliárd forint adózott profitot mutatott ki. Ezzel öt év alatt meghétszerezte a bevételét, a nyeresége pedig a 21-szeresére nőtt. Mindemellett ugyanakkor az MKIK nemcsak a hitelkártyaprogrammal foglalkozik, lassan céghálót növeszt maga köré, ugyanis már öt KAVOSZ-cég működik, miután tavaly két új társaságot jegyeztek be KAVOSZ Szolgáltató Nonprofit Zrt., illetve KAVOSZ E-Green Zrt.-t néven. Az említetteken kívül a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt.-vel és a KAVOSZ Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-vel lesz teljes a lajstrom.

Az öt cég közös tulajdonsága, hogy mindben vezető tisztségviselő, vagyis az igazgatóság vagy a felügyelőbizottság tagja Parragh László, az iparkamara elnöke.

Az MKIK nem adott választ a 24.hu azon kérdésére, hogy az elnök összesen mekkora javadalmazást kap a kamarai cégektől, de a két működő kamarai társaságban, ha konkrét számokat nem is, összefoglaló adatokat azért talált a portál a mérleghez fűzött kiegészítésben.

A KAVOSZ Zrt.-ben Parragh László az igazgatóság elnöke, a beszámoló szerint az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak 2022. évi járandósága összesen 161,587 millió forint volt. Hogy Parragh mennyi tiszteletdíjra jogosult, az ebből nem derül ki pontosan, de a lap szerint valószínűsíthető, hogy havi egymillió forint feletti javadalmazásban részesül. A KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt.-ben Parragh szintén igazgatósági elnök, az innen származó tiszteletdíj azonban elhanyagolható mértékű lehet, tekintve, hogy a vezetőtestületi tagok számára 2022-ben összesen 6,72 millió forintot fizettek ki, vagyis az igazgatóság hat tagja között 560 ezer forintot oszthattak szét havonta.

Parragh Lászlónak két saját, Magyarországon bejegyzett vállalkozása is van, de a mérlegük alapján innen nem származik sok bevétel, a HEU-Trend Invest Kft. az utóbbi öt évben néhány százezer forint veszteséget termelt. Az ITC-Invest Ingatlanhasznosító és Fejlesztő Kft.-ben viszont keletkezett tavaly nyereség, s 15 millió forint osztalékot vettek ki a tulajdonosok.

Az iparkamarai elnöknek mindezeken felül további bevételi forrása a MÁV, miután Lázár János építési és közlekedési miniszter tavaly tavasszal kirúgta a teljes vezetőséget, az új tagoknak pedig brutális mértékben megemelték a tiszteletdíját, 500 ezer forintról 1 millió 160 ezer forintra. A legnagyobb bevételforrást azonban a Mol Nyrt. igazgatósági tagsága jelentheti Parragh számára, 2021-ben ugyanis az iparkamarai elnöknek kifizetett teljes javadalmazás 83 455 375 forint volt, ami havi több mint 7 millió forint, a 2022-re megítélt összeg pedig 78 289 674 forint volt, ami a Mol összes igazgatósági tagjáénál magasabb. Mindezzel együtt Parragh László éves bevétele átlépheti a 100 millió forintos lélektani határt.

Az önkormányzatokat is tovább szorongatja a kormány, de kivezetik a különadókat.