Békésen telik a hét Szerbiában, a pravoszláv ünnepek miatt a következő napokban nem rendez tüntetéseket az ellenzék a december 17-én megrendezett választáson történt csalások miatt. Nikola Ristic, az ifjúsági ellenállási mozgalom egyik tagja, aki a fiatalok részéről részt vett a múlt heti belgrádi blokádban, a Danas című lapnak jelezte, a diákok január 10. után folytatják majd megmozdulásaikat. „A célunk pedig a fiatalok motiválása” - hangoztatta. A szándék egyértelmű: más városokban is tüntetéseket kívánnak szervezni.
Az ellenzék előtt még igen hosszú út áll, hiszen már nem csak új választást követelnek, hanem azt is, hogy a kampány során ugyanolyan feltételeket biztosítsanak számukra, mint amilyenben a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) részesül. Ennek a megvalósítására azonban vajmi kevés az esély. Egy változtatást azonban biztosan végrehajt Aleksandar Vucic elnök: lecseréli hűséges miniszterelnökét, Ana Brnabicot. Amikor 2017-ben Vucic őt tette meg kormányfőnek, ez jó ötletnek tűnt az elnök részéről, hiszen Brnabic nem titkolja, hogy meleg és egy nővel él együtt, így az lehetett a Nyugat benyomása, hogy progresszív miniszterelnököt kapott Szerbia. A remények nem váltak valóra. Brnabic Vucic árnyékában semmiféle önállóságot sem tanúsított, s legfeljebb csak az elnök melletti harcias kiállásával tűnt ki, ügyes kormányzási képességeit nem csillogtatta.
Vucic egy interjúban csak úgy mellesleg jegyezte meg, hogy Brnabic negyedszerre már nem kap miniszterelnöki megbízást, s bár nevet nem említett arra, hogy ki ülhet majd a kormányfői székbe, majdnem biztos, hogy a Szerb Haladó Párt (SNS) jelenlegi elnökére, Milos Vucevicre esik majd a választása. Vucevicet már az előző előrehozott választás után esélyesnek tartották a miniszterelnöki bársonyszékre, de Vucic végül még egy mandátumot adott Brnabicnak, s már akkor sejteni lehetett, hogy ez lesz az utolsó. Brnabic nem tűnik el, amint Vucic közölte, „fontos feladatok várnak majd rá”, s mint hozzátette, „nagyszerű harcossá nőtte ki magát. Büszke vagyok rá. S bár már a választások előtt közöltem vele, nem valószínű, hogy kormányfő marad, ő így is végigharcolta a kampányt”.
A Danas megjegyezte, valójában nincs is különösebb jelentősége annak, ki lesz a következő szerb miniszterelnök, mert a kormányfő semmiféle szuverén döntési joggal sem rendelkezik. Politikai posztról van szó, a kormányfő feladata, hogy a lehető legharciasabban védelmezze az államfőt. „Ha Szerbia olyan állam lenne, amely tiszteletben tartja a tudást és a szakértelmet, akkor Ana Brnabic soha nem lett volna miniszterelnök vagy akár miniszter” – hangoztatta Zorana Mihajlovic, aki épp Brnabic alatt volt egykor kormányfőhelyettes. Hozzátette, Szerbiában a miniszterelnök és a miniszterek munkája „egy nagy semmi. Ők egy gép szerepét töltik be, végrehajtják azt, amit Vucic parancsol nekik” – mondta a Danasnak.
Ismét a forgalom megbénításával tiltakoztak a szerb fiatalok, az előrehozott választás megismétlését követelik