Az igazi kultúrharcot nem a kormány, hanem az újbaloldal folytatja – jelentette ki Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a kulturális tárca korábbi államtitkára a HVG-nek adott interjújában.
A főigazgató szerint a kulturális térben évszázadok óta zajlanak pozícióharcok, melyeknek mindig voltak aktuális nyertesei és vesztesei, ám nem őrölnek fel egyetlen országot, így a miénket sem, csak látleletet nyújtanak egyéb társadalmi-politikai folyamatokról. Hozzátette, a jelenlegi nyugati liberális politikai fősodor szinte teljes egészében azonosul az újbaloldali ideológiával, a klasszikus liberalizmus elveit a politikai színtéren ma sokkal inkább a konzervatívok, semmint a liberálisok osztják.
– Idehaza a politikai színtéren még nem nyert érdemi teret, szervezetileg egyelőre nem identifikálható a progresszív újbaloldal, a woke, de nem fog határellenőrzésre bejelentkezni
– jelentette ki.
Baán László úgy vélte, ha Orbán Viktor miniszterelnök szellemekkel hadakozna, nem lenne negyedik kétharmada.
– Teljesen egyértelmű, hogy a Fidesz a politikai térképnek a középtől balra eső szereplőit és szellemi holdudvarát nevezi balliberálisnak. Látott már olyan értelmes politikai erőt, amely átnevezné a vele ma is szemben álló, s már sokszor legyőzött erőt, csak azért, mert az politikai szociológiai szempontból már nem egészen úgy néz ki, mint korábban? Zavarják össze a saját szavazótábort? Ha szabad idéznem: hát nem ettek meszet – fejtegette a főigazgató.
Hozzátette, hogy Orbán évek óta az európai színtéren politizál, európai kontextusban fogalmaz meg üzeneteket. A Fideszben – folytatta – van egy mondás arra az esetre, amikor a miniszterelnök szinte egyedül lép fel egy adott témában valamilyen markáns, az aktuális többségitől eltérő állásponttal, hogy Orbán Viktornak nem igaza van, hanem igaza lesz. Ez Baán László szerint igencsak bebizonyosodott a migránsügyben, de az orosz-ukrán háború esetében is.
Kész a B terv, amellyel az EU kihúzná az orbáni vétó méregfogátA főigazgató azt is közölte, hogy a Liget Projekt éveken keresztüli démonizálása hazugságra épült, a „közpark jelleg” elvesztését, a zöldfelületek csökkenését, a Liget pusztulását vizionálták, amit bármi áron meg kell akadályozni. Azonban úgy vélte, az emberek saját tapasztalata lezárta „a sokéves politikai hecckampányt”, ők a saját szemüknek hisznek és politikai meggyőződésüktől függetlenül szeretik, ami itt létrejött. – El is tűntek a projekt harsány ellenzői – szögezte le a fejlesztés miniszteri biztosa.
Arra a kérdésre, nem tett-e jót a Liget Projektnek, hogy a tiltakozások hatására megszelídült, a főigazgató elmondta, hálás mindenkinek, aki javaslataival, véleményével formálta és gazdagította a projekt végleges tartalmát.
– Azoknak nem kell hálásnak lennem, akik azt mondták, hogy egyáltalán nem kell ez a fejlesztés és mindent meg is tettek a megakadályozásáért. Miképp azoknak sem, akik csak egy politikai lehetőséget láttak a tiltakozásban ahhoz, hogy bármiféle saját teljesítmény nélkül bizonyítsák a zöld identitásukat
– tette hozzá.
Beszámolt arról is, hogy a projektből végül kimaradt fotó- és építészeti múzeumok ügye is megoldódni látszik. Az Építészeti Múzeum a Magyar Művészeti Akadémiának köszönhetően megépül a Bajza utcában, nemrég zárult az épület tervpályázata, és a Fotómúzeum ügyében is várható előrelépés, reményei szerint akár már jövőre. 2025-ben pedig ismét olyan helyzetben lehet a nemzetgazdaság, hogy lesz pénz jelentősebb állami nagyberuházásokra, így az Új Nemzeti Galéria megépítésének megkezdésére is.
Baán László: Az, hogy a Liget-projektet befejezzük, eldöntött tény