Újabb 170 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra – jelentette be kedd délutáni Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
– Ezzel az elmúlt öt napban összesen 470 milliárd forint hazánknak járó uniós forrást kaptunk meg: múlt hét csütörtökön 779,5 millió euró (300 milliárd forint) érkezett a helyreállítási forrásokból, ma pedig 445 millió eurót (170 milliárd forintot) utaltak a 2021-2027-es uniós költségvetési időszak keretéből – írta a tárcavezető. Hozzátette, hogy ebből 240 millió euró az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz, 205 millió euró a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz fejlesztéseit segíti.
Mint arról a Népszava is beszámolt, az Európai Bizottság (EB) korábban jogállamisági aggályok miatt zárolt mintegy 22 milliárd euró kohéziós támogatást, amelynek feloldását feltételek sorához kötötte. Az EB karácsony előtt felszabadította a keret egy részét: miután megfelelőnek minősítette a magyar igazságügyi reform végrehajtását, nem blokkol tovább 10,2 milliárd eurónyi uniós forrást. Azonban továbbra is zárolva maradt csaknem 12 milliárd euró, mert ehhez még további feltételeket kell teljesítenie Magyarországnak.
Megszületett a kedvező bizottsági értékelés, Magyarország kap 10,2 milliárd eurótLapunk megírta azt is, hogy Varga Mihály – miközben sikerjelentésként adta elő, hogy 300 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra – arra nem tért ki: ezért az összegért a kormánynak nem kellett feltételeket teljesítenie. Ez az összeg lényegében automatikusan járt az országnak, miután korábbi terveit módosítva mégis kért hitelt is az uniós helyreállítási alapból. Az európai uniós tagállamok pénzügyminisztereiből álló EU Tanács december elején hagyta jóvá az eredeti magyar helyreállítási tervet 4,6 milliárd euróval megfejelő programot, amelynek keretében Magyarország az orosz fosszilis üzemanyagokról való leválást segítő reformokat, beruházásokat tervez megvalósítani. Az összeg nagyobb része – 3,9 milliárd euró – uniós hitel, a maradék vissza nem térítendő támogatás.
Varga Mihály sikernek állítja be a 300 milliárd forintos uniós pénz érkezését, miközben ezért Magyarországnak nem kellett feltételeket teljesítenie