;

Izrael;Benjamin Netanjahu;Legfelsőbb Bíróság;illiberalizmus;

A bírák egyetlen fős többséggel szavaztak a törvény legvitatottabb eleme ellen

- Még jobban megrendült Netanjahu hatalma

Ismét felszínre kerülhetnek az izraeli kormányon belüli feszültségek a legfelsőbb bíróság hétfői döntése után. 

A Hárec napilap értékelése szerint Izraelt ismét demokratikusnak lehet nevezni azt követően, hogy a Legfelsőbb Bíróság hétfőn egyetlen fős többséggel elutasította az izraeli parlament júliusban elfogadott módosítását, amelynek célja, hogy megszüntesse a bíróág hatáskörét az észszerűtlennek ítélt döntések hatályon kívül helyezésére. A 15 tagú taláros testületből nyolcan szavaztak így, illetve 12-en úgy döntöttek: a legfelsőbb bíróságnak jogában áll a az alapvető törvények felülvizsgálatára.

Izraeli hírmagyarázók szerint a taláros testület történetének talán legfontosabb döntését hozta meg azzal, hogy felülbírálta Benjamin Netanjahu igazságügyi reformjának legfontosabb részletét. Mint a Hárec cikkében megjegyezte, a bírósági döntés messze túlmutat önmagán, mert az eredeti javaslat megnyitotta volna az utat a korrupció előtt és lehetővé tette volna azt, hogy képzetlen emberek sorát nevezzék ki fontos pozíciókba.

A júliusban elfogadott törvényjavaslat része volt annak a szélesebb körű bírósági felülvizsgálatnak, amelyet Netanjahu és vallási és nacionalista partnereinek koalíciója javasolt, és amely mély szakadást okozott Izraelben, és aggodalmat keltett az ország demokratikus alapelveivel kapcsolatban a nyugati szövetségesek körében. Az ellenségeskedéseket nagyrészt félretették a háború miatt az egységkormány megalakításával.

Netanjahu számára súlyos vereség a bírósági döntés, amely a lehető legrosszabbkor jött számára a háború miatt; a hatalma ezzel még jobban megrendült. A háború lezárása esetén aligha mehetnek tovább a dolgok a régi kerékvágásban. Netanjahu pártja, a Likud támogatottsága már csak 16-17 százalékos, Benni Gánc Nemzeti Egység nevű tömörülése 38 százalékkal áll az élen. Mivel most egységkormány van Izraelben, ekkor csak akkor lesz jelentősége, ha véget ér a háború, amelynek célja Netanjahu részéről a Hamász megsemmisítése. Ezért olyan feltételezések is megjelentek, amelyek szerint a kormányfőnek nem áll érdekében a háború gyors lezárása. Mindenesetre a baloldali pártok egyre erőteljesebben követelik az új választások kiírását a 2024-es évre.

Netanjahu pártja, a Likud bírálta a döntést. Jariv Levin igazságügyi miniszter így fogalmazott: "A legfelsőbb bírák döntése, hogy a háború alatt közzéteszik az ítéletet, ellentétes az egység szellemével, amelyre manapság szükség van ahhoz, hogy harcosaink sikeresek legyenek a fronton." Az ellenzéki képviselők ezzel szemben dicsérettel illették az ítéletet. 

Mark Regev, Netanjahu tanácsadója a Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta, a miniszterelnök elismeri, hogy "véleménykülönbségek" vannak a döntéssel kapcsolatban, de most nincs itt az ideje annak, hogy erre az ügyre összpontosítson. Regev kitérő válasza mögött az áll, hogy az ítélet felszínre hozhatja a Hamász október 7-én végrehajtott terrortámadása után megalakult egységkormányon belüli ellentéteket. Az igazságügyi reformot például váltig támogatta a keményvonalas Beszalel Szmotrics pénzügyminiszter, nagy bírálója volt viszont Joáv Galant védelmi miniszter. Hírmagyarázók azonban valószínűtlennek tartják, hogy a háború befejezéséig bármelyik fél kormányválságot akarna előidézni.

Az izraeli parlament július végén szavazta meg a reform legfontosabb elemét. Az ellenzék szerint a döntéssel a kormánytöbbség véget vetett az igazságszolgáltatás függetlenségének. A kormány viszont azzal érvelt: az igazságszolgáltatás túlságosan beavatkozik a politikába. Ugyan mind Jichak Hercog elnök, mind Washington tett kísérleteket a közvetítésre, felhívásaikkal nem értek el eredményt. Izraeliek százezrei vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak az igazságszolgáltatás átalakítása ellen.

Áldozatokról nincs hír, de hat ház megsérült, többeket evakuálni kellett. Belső vizsgálat indult az incidens miatt.