Átlagosan 22 ezer forint zsebpénzt kapnak szüleiktől a 14 és 18 év közötti fiatalok Magyarországon – derül ki a K&H októberben készült kutatásából.
A felmérés szerint az említett korosztályba tartozók 94 százalékának van valamilyen jövedelme, ide tartozik a zsebpénz mellett
az ösztöndíj is, aminek az átlagösszege 29 122 forint.
A közlemény kiemeli, kulcsfontosságú, hogy a családtagok megbeszéljék egymással, mekkora összegnél találkoznak a szülők anyagi lehetőségei a gyerekek felmerülő igényeivel. Megoldás lehet, hogy a család minden hónapban „költségvetési értekezletet” tart, amelyen megbeszéli, hogyan sikerült a korábbi hónap büdzséjének teljesítése és mit tervez még az előtte álló hetekre.
A bank szerint érdemes a szülőknek azt is megfontolniuk, hogy a gyerekeknek szánt zsebpénzt valamilyen feladat elvégzéséhez kötik. Például házi munka teljesítéséhez vagy egy megtakarításhoz, amennyiben nagyobb értékű tárgyat szeretnének megvásárolni.
„Mindez azt feltételezi, hogy a családtagoknak meg kell tanulniuk nyíltan beszélni a pénzről. A közösen készített családi költségvetés lehet az egyik első lépés afelé, hogy a gyerekek megismerjék a pénz útját a megszerzésétől az elköltéséig”
– hangsúlyozza közleményében a K&H.